Skwer na rogu ulic Ozimskiej i Plebiscytowej w Opolu do rewitalizacji. Co się zmieni?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Skwer na rogu ulic Ozimskiej i Plebiscytowej w Opolu czeka rewitalizacja.
Skwer na rogu ulic Ozimskiej i Plebiscytowej w Opolu czeka rewitalizacja. Google Street View
Na terenie skweru pojawić ma się plac zabaw oraz strefa wypoczynku dla osób starszych. Nasadzona ma też być nowe roślinność. Prace mają być ukończone jesienią.

Duża część placu porośnięta jest trawą oraz starymi drzewami. I plan rewitalizacji nie przewiduje zmiany tego stanu rzeczy. Wszystkie drzewa mają być zachowane. Wyjątkiem dwie niewielkie sadzonki w centrum placu, które mają być przesadzone w inne miejsce.

Wymieniona i wyrównana ma być utwardzona nawierzchnia skweru. Obecnie wyłożona jest betonowymi płytami chodnikowymi, często nierównych lub spękanych. Zastąpić mają je płyty granitowe.

W projekcie przewidziano też wykonanie szerokich mis wokół dwóch starych dębów w centralnej części placu, aby miały bardziej swobodny dostęp do wód opadowych. Wymienione będą też okoliczne ławki, bowiem te, które stoją tam teraz, lata świetności mają już za sobą.

Oś widokowa od strony ul. Ozimskiej w kierunku pomnika Poległych 63. Pułku Piechoty (projekt jego renowacji jest elementem odrębnego opracowania) ma być podkreślona dwoma rzędami krzewów kolumnowych. Na terenie parku mają się też pojawić inne krzewy oraz byliny podkreślające jego walory. W części bliższej skrzyżowania nasadzone mają być krzewy mające dawać nieco izolacji od hałasu i zanieczyszczeń.

Pojawią się też nowe elementy. W zachodniej części zaplanowano niewielki, wygrodzony plac zabaw, w którym będzie piramida linowa, huśtawka oraz dwa bujaki. W jego okolicy także pojawić ma się nowa roślinność.

W części wschodniej natomiast przewidziano ustawienie trzech betonowych stołów do gry w szachy wraz z siedziskami z drewnianym wykończeniem.

Na terenie skweru przewidziano też stojaki rowerowe, zaś istniejąca droga w południowej części placu wykonana z trylinki ma być przebudowana na ciąg pieszojezdny.

Nabór ofert przetargowych trwa do 21 kwietnia. Wykonawca będzie miał cztery miesiące na wykonanie robót od podpisania umowy. To oznacza, że - o ile nic nie stanie na przeszkodzie - zrewitalizowany skwer na rogu ulic Ozimskiej i Plebiscytowej mógłby być gotowy jesienią tego roku.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska