Studenci gościli u Hauptmanna

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W szczególnie uroczystych sytuacjach członkowie Związku Studentów Niemieckich ubierają takie tradycyjne i bardzo eleganckie stroje, zwane Vollwichs.
W szczególnie uroczystych sytuacjach członkowie Związku Studentów Niemieckich ubierają takie tradycyjne i bardzo eleganckie stroje, zwane Vollwichs. Związek Studentów Niemieckich
20 członków Związku Studentów Niemieckich spotkało się w Jagniątkowie na zimowym seminarium. Była okazja, by poznać dom i twórczość autora "Tkaczy", a także pojeździć na nartach w Czechach.

Doroczne seminarium odbywało się od 8 do 11 stycznia. Uczestniczyli w nim nie tylko niemieccy studenci z Opola i Raciborza, ale też ich przyjaciele z akademickich organizacji z Niemiec.

- Wybraliśmy na miejsce naszego spotkania Jagniątków, bo chcieliśmy jak najwięcej dowiedzieć się o Gerharcie Hauptmannie - mówi Łukasz Twardawa, absolwent germanistyki i przewodniczący zarządu VdH Opole. - Zwiedziliśmy jego dom i wysłuchaliśmy wykładu o pisarzu. Mamy świadomość, że właśnie w tym miejscu powstały jego najważniejsze dzieła, a Jagniątków jest także miejscem śmierci Hauptmanna. Wielkie wrażenie zrobiły na nas malowidła ścienne w dawnym mieszkaniu pisarza. A podczas prezentacji multimedialnej mogliśmy Hauptmanna zobaczyć i usłyszeć, jak czyta fragmenty swoich dzieł.
- Ten wybitny twórca naturalizmu, choć jest śląskim pisarzem, więcej śląskim noblistą, pozostaje dla wielu postacią prawie nieznaną - dodaje Paul Kowolik, student budownictwa na Politechnice Opolskiej i sekretarz opolskiego VdH. - Wszyscy wiedzą o Ei-chendorfie, Hauptmann pozostaje w cieniu. Przeciętny uczeń w szkole się o nim nie dowie.
Oczywiście, Hauptmann nie zapełnił całego programu seminarium, które zwykle obok oferty edukacyjnej daje też okazję do zimowego wypoczynku. Niemieccy studenci wybrali się więc m.in. na zwiedzanie Szklarskiej Poręby. A w czeskim Harrachowie w dobrych warunkach jeździli na nartach.

Obecnie Związek Studentów Niemieckich w Opolu liczy kilkunastu członków i tyluż kandydatów, tzw. fuksów. Najliczniejszą grupę stanowią absolwenci, czyli grupa seniorów (według niemieckiej nomenklatury Alte Herren), należą do niej i panie i panowie. Członkowie Związku Studentów Niemieckich zapraszają na najbliższy wykład już 24 stycznia.
Temat "Pruska polityka językowa na Górnym Śląsku w XIX wieku" przedstawi dr Tobias Norbert Körfer" przewodniczący AGMO e.V.

Na początku przyszłego semestru temat "Mniejszość niemiecka 25 lat po oficjalnym powstaniu w Polsce. Teraźniejszość i przyszłość" omówi dr Paweł Popieliński, doktor politologii, adiunkt w Zakładzie Badań nad Niemcami Instytutu Studiów Politycznych PAN. Obydwaj referenci są członkami Seniorbundu VDH Oppeln.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska