Trwają wybory prezydenckie. Opolanie głosują [wideo]

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Joanna Waręda z córką Nadią głosowały tuż przed południem w opolskich Grudzicach.
Joanna Waręda z córką Nadią głosowały tuż przed południem w opolskich Grudzicach.
O godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich. Startuje w nich 11 kandydatów. Do zakończenia głosowania o godz. 21.00 trwa cisza wyborcza. Po zamknięciu lokali wyborczych sondażowe wyniki exit poll podadzą stacje telewizyjne. Państwowa Komisja Wyborcza zapowiedziała, że wyniki wyborów poda najwcześniej w poniedziałek wieczorem.

Frekwencja w Opolskiem - godz. 12.00

Według danych delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu na godzinę 12.00 frekwencja na Opolszczyźnie wynosiła 12,81 proc. Najwyższa była w Lubrzy - 18,42 proc., najniższa w Radłowie - 7,96 proc.

Frekwencja w miastach powiatowych
Prudnik - 15,82 proc.
Brzeg - 15,35 proc.
Opole - 15,28 proc.
Namysłów - 13,72 proc.
Olesno - 13,19 proc.
Głubczyce - 13,11 proc.
Kędzierzyn-Koźle - 12,72 proc.
Nysa - 12,56 proc.
Strzelce Opolskie - 12,18 proc.
Krapkowice - 11,76 proc.
Kluczbork - 11,55 proc.

- Do tej pory nie odnotowaliśmy żadnych nieprawidłowości, wszystkie lokale zostały otwarte zgodnie z planem - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Tuż przed południem do Obwodowej Komisji Wyborczej nr 28 mieszczącej się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 26 w opolskich Grudzicach przyszła Joanna Waręda razem z czteroletnią córką Nadią.

- To jej pierwsza wizyta w komisji wyborczej, niech od małego uczy się patriotyzmu - mówi pani Joanna. - Przyznam szczerze, że nie uczestniczę we wszystkich wyborach, bo nie zawsze jestem na miejscu, tym razem mogłam zagłosować i się z tego cieszę, bo nikt nie wybierze za mnie.

Andrzej Tomaszewski, który na wybory przyszedł do przedszkola nr 56 na opolskie Malince mówi, że od 1989 roku nie opuścił żadnych wyborów.

- Ci co na wybory nie chodzą, potem prawa do krytykowania i narzekania na swój los nie mają - mówi pan Andrzej.

ZOBACZ: Wybory prezydenckie 2015. Gdzie głosować? [LISTA LOKALI WYBORCZYCH]

Wybory prezydenckie rozpoczęły się o godz. 7. Lokale wyborcze będą otwarte do 21.

Jeżeli żaden z 11 kandydatów nie zdobędzie ponad 50 procent głosów Polaków, konieczna będzie druga tura. Wtedy wyborcy ponownie pójdą do urn 24 maja. Głosujący otrzymają jedną kartkę formatu A4, która będzie koloru białego. Na karcie do głosowania będzie 11 nazwisk kandydatów na prezydenta, napisanych w kolejności alfabetycznej.

Głosujący musi postawić znak "X" tylko przy jednym nazwisku. Wtedy jego głos będzie ważny.

Na prezydenta kandydują: Grzegorz Braun, Andrzej Duda, Adam Jarubas, Bronisław Komorowski, Janusz Korwin-Mikke, Marian Kowalski, Paweł Kukiz, Magdalena Ogórek, Janusz Palikot, Paweł Tanajno, Jacek Wilk.

Pogoda nie przestraszyła wyborców. Frekwencja może być lepsza niż w poprzednich latach

O godzinie 12.00 frekwencja w kraju wyniosła 14,61%.

Na przeszkodzie w głosowaniu w Warszawie i okolicach mogła stanąć pogoda. Od rana pada rzęsisty deszcz i wieje dość mocny wiatr. Jednak mimo niesprzyjającej aury, frekwencja przy urnach dopisuje. - Jak do tej pory pogoda nie przestraszyła ludzi, a frekwencja jest bardzo dobra. Zanosi się na lepszą niż w poprzednich latach - mówi Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) Benjamin Żerański, przewodniczący Komisji Obwodowej nr 112 w Warszawie. Wyborcy, z którymi mieliśmy okazję rozmawiać stwierdzili wręcz, że taka aura jest idealna do głosowania. - Chodzę na wybory co roku, bo chcę mieć wpływ na kształt naszego kraju - podkreśliła jedna z obywatelek. Osoby, których zaczepiliśmy krzyżyk na karcie stawiały własnymi długopisami. Podkreślały jednak, że nie wynika to z braku zaufania do komisji, po prostu robią tak co roku.

[x-news/AIP]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska