Twórcy spotkali się noworocznie z biskupem Andrzejem Czają w Muzeum Diecezjalnym

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Spotkanie twórców z biskupem Andrzejem Czają.
Spotkanie twórców z biskupem Andrzejem Czają. Krzysztof Ogiolda
Na zaproszenie duszpasterza twórców do muzeum przybyli plastycy, architekci, aktorzy, muzycy, literaci, dziennikarze i animatorzy kultury.

Tradycja noworocznych opłatkowych spotkań twórców ma w Opolu 30 lat – tyle samo co Muzeum Diecezjalne – przypomniał o tym, witając gości jego dyrektor i duszpasterz tego środowiska, ks. prof. Piotr Maniurka. Życzył twórcom, by szukając, jak trzej mędrcy, Chrystusa w pięknie, prawdzie i miłości tworzyli dzieła, które będą znakiem naszej epoki dla przyszłych pokoleń.

Życzenia twórcom złożyli także wicewojewoda Violetta Porowska, poseł na Sejm RP Ryszard Wilczyński, Magdalena Matyjaszek, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Opola oraz Hubert Kołodziej, przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu w Sejmiku Województwa Opolskiego.

- Jestem tu systematycznie od kilku lat – mówi Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. - Lubię tradycję. To spotkanie ma swój wymiar duchowy. Cenię też sobie bardzo artystyczną stronę tego spotkania. Ks. Maniurka zawsze dba o to, by coś ciekawego przygotować dla swoich gości. Jest to wreszcie okazja do spotkania z ludźmi ze środowiska.

Zanim wymieniono się życzeniami i podzielono opłatkiem koncert kolęd zaprezentował zespół wokalny opolskiej szkoły muzycznej II stopnia.

Bp Andrzej Czaja przed poświęceniem opłatków wyraził szacunek twórcom za ich pracę. Nawiązując do stulecia polskiej niepodległości wezwał, by miłować się nawzajem jak w domu Świętej Rodziny odwiedzonym przez trzech króli. Podkreslił, że oni wędrowali za znakiem gwiazdy. Chrześcijanie dzisiaj mają w wędrówce przez życie znak krzyża. Przypomniał, nawiązując do darów mędrców, że każdy z nas ma do darowania Jezusowi modlitwę, pracę nad sobą i żar czystego serca.

Spotkaniu opłatkowemu towarzyszył wernisaż wystawy rysunków Andrzeja Hamady. Nestor opolskich architektów przyznał, że to pierwsza duża ekspozycja jego rysunków. Rysować artystycznie zaczął dopiero na emeryturze, kiedy zajął się publicystyką i ilustrował swoje teksty. Podkreślił, że Opole jest skarbnicą stylów od gotyku przez renesans, barok, eklektyzm, po secesję, modernizm i postmodernizm. Wystawę „Architektura sakralna” w Muzeum Diecezjalnym można będzie oglądać w styczniu i w lutym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska