Ulica Marka Prawego w Strzelcach Opolskich przejdzie przebudowę. Prace ruszą na wiosnę, a utrudnienia potrwają pół roku

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Ulica Marka Prawego w Strzelcach Opolskich przejdzie kompleksową przebudowę.
Ulica Marka Prawego w Strzelcach Opolskich przejdzie kompleksową przebudowę. Radosław Dimitrow
Gmina Strzelce Opolskie przeprowadzi generalny remont ul. Marka Prawego. W ramach inwestycji odnowiony będzie fragment o długości 350 metrów. Przy jezdni powstaną także nowe parkingi.

Ulica Marka Prawego w Strzelcach Opolskich przez wiele lat była była częścią drogi wojewódzkiej nr 426. Kilka lat temu gmina przejęła tę ulicę od tego zarządcy, a sama oddała mu ulicę Stawową (miało to związek z wyprowadzeniem częścią ruchu z centrum miasta). Od tamtego czasu gmina musi sama dbać o ulicę Marka Prawego.

Jezdnia wymaga obecnie gruntownej przebudowy, bo pełno w niej dziur i nierówności, w których zbiera się deszczówka. W przeszłości zdarzało się, że podczas intensywnych opadów deszczu droga wręcz tonęła w wodzie.

- Przyczyną tych zjawisk jest brak kanalizacji deszczowej - mówi Mariusz Kurzeja, kierownik Referatu Infrastruktury Technicznej i Inwestycji w strzeleckim ratuszu. - Co prawda w asfalcie można zauważyć kratki, ale nie są one połączone z żadnymi rurami odpływowymi. To oznacza, że bardzo szybko zapełniają się wodą, a na ulicy tworzą się kałuże.

Samorząd zaplanował m.in.:

  • budowę nowych odwodnień
  • położenie nowej podbudowy
  • wymianę asfaltu
  • remont chodników
  • przebudowę i utworzenie nowych miejsc postojowych

Prace będą prowadzone na odcinku o długości 350 metrów od ulicy Krakowskiej do skrzyżowania z ulicą Chrobrego.

Gmina przebuduje istniejące parkingi, a także wybuduje około 10 nowych miejsc postojowych m.in. przy nowej siedzibie Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej.

Co ciekawe, w ramach tej inwestycji planowane jest także położenie asfaltu na miejscach postojowych, które znajdują się przy łączniku prowadzącym na targowisko (tuż obok ul. Marka Prawego). Projekt budowlany jest już gotowy.

- W najbliższych dniach będziemy ogłaszać przetarg na wykonanie tego zadania - dodaje Mariusz Kurzeja. - Jeśli uda nam się wyłonić wykonawcę, to prace rozpoczną się wiosną przyszłego roku. Pomimo dużego zakresu prac, chcemy maksymalnie skrócić czas trwania budowy do około pół roku. Zależy nam na tym, żeby ten remont był jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców.

Samorząd pozyskał na tę inwestycję dotację w wysokości 4,3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na 7,1 mln zł.

Gmina zakłada, że prace zakończą się jesienią przyszłego roku.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska