VdG przeznaczy więcej pieniędzy na projekty dla młodzieży MN

Krzysztof Ogiolda
Bernard Gaida przewodniczył delegacji VdG podczas berlińskich rozmów z przedstawicielami niemieckiego MSW.
Bernard Gaida przewodniczył delegacji VdG podczas berlińskich rozmów z przedstawicielami niemieckiego MSW. Fot. Archiwum Prywatne
Bernard Gaida, przewodniczący zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Przewodniczył pan delegacji VdG podczas berlińskich rozmów o finansowaniu projektów na 2019 rok. Jaki był ich klimat?
Rozmowy były niełatwe, bo do naszych projektów musieliśmy przekonywać przedstawicieli niemieckiego MSW. To nie są pogaduszki przy kawie. Nasi partnerzy znają projekty innych mniejszości niemieckich, więc dokonują porównań i analiz.

Pytanie o finansowanie jest pośrednio pytaniem o projekty preferowane przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń w przyszłym roku…
Finansowanie planowane jest na tym samym poziomie jak w roku 2018. Zaproponowaliśmy zwiększenie kwoty na projekty młodzieżowe do wykorzystania przez BJDM i inne grupy młodzieżowe prowadzące projekty skierowane do młodych członków MN. I to spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem.

Jakieś przykłady?
Planujemy zupełnie nowe formy projektów. Jeden z nich będzie realizowany w okresie letnim i będzie polegał na zajęciu się porządkowaniem dwóch cmentarzy w okolicach Trzebiatowa (dawne Treptow) na Pomorzu. Tamtejsza mniejszość zwraca uwagę na niszczejące niemieckie cmentarze ewangelickie. Chcemy zaprosić do udziału nie tylko młodzież mniejszości niemieckiej z całej Polski, w tym z naszego regionu, ale i młodzież z mniejszości ukraińskiej, która tam niedaleko mieszka. To mogłaby być równocześnie nauka historii tej ziemi. Przypomnienie, dlaczego te cmentarze tam są i dlaczego pozostają opuszczone. Chcemy też rozpocząć cykl projektów, przez które młodzież poznaje kulturę i architekturę niemiecką na Śląsku, Pomorzu, Warmii i Mazurach. To też ma mieć wymiar ponadregionalny – młodzież ze Śląska pojedzie na Pomorze, młodzież z Warmii na Śląsk itd. W 2019 roku odbędzie się Jugend Festiwal Młodych. Czekamy także na nowe pomysły zarówno z BJDM, jak i z kół DFK adresowane do ludzi młodych. Nasz pełnomocnik ds. młodzieży, pani Beata Sordoń, rozpisała ankietę dla młodych: Jakie projekty ich interesują. Właśnie spływają odpowiedzi.

Co jeszcze będzie kontynuowane?
Pozostawiamy programy sztandarowe: Samstagskurs czy Jugendbox. VdG jako organizacja dachowa patronuje także projektom organizowanym przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Myślę o dużym projekcie Bilingua, czyli dwujęzyczność, w którego ramach funkcjonują kluby odkrywców języka niemieckiego, kluby malucha itd. Także Niemieckie Towarzystwo Oświatowe będzie prowadzić projekty dla dzieci i młodzieży realizowane w kołach DFK i we współpracy z przedszkolami i szkołami.

Dorośli nie zostaną zaniedbani?
Oczywiście, że nie. W ramach projektu, który kiedyś nazywał się „Ożywianiem domów spotkań”, a teraz nosi nazwę „Działalność miejsc spotkań” w kołach DFK odbywać się będą setki wydarzeń – małe projekty, do 2,5 tys. zł wartości, łatwe do zawnioskowania i rozliczenia – dające szerokie możliwości. To mogą być odczyty, wystawy, ale i wyjazdy studyjne w teren i inne formy aktywności realizowane oddolnie przez koła mniejszości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska