W bazylice Św. Rodziny dziękowano za życie bp. Józefa Nathana i uratowanie 15 lat temu szpitala w Branicach. Wyśpiewano koncert uwielbienia

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Uroczysta Msza święta i koncert uwielbienia w Miasteczku Miłosierdzia. W Branicach oddano hołd biskupowi Józefowi Nathanowi w 76. rocznicę śmierci i świętowano 15. rocznicę uratowania szpitala psychiatrycznego
Uroczysta Msza święta i koncert uwielbienia w Miasteczku Miłosierdzia. W Branicach oddano hołd biskupowi Józefowi Nathanowi w 76. rocznicę śmierci i świętowano 15. rocznicę uratowania szpitala psychiatrycznego Marcin Żukowski
W branickiej bazylice Świętej Rodziny dziękowano za życie bp. Józefa Nathana i uczczono 15-lecie uratowania tamtejszego szpitala psychiatrycznego. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył bp. Rudolf Pierskała, biskup pomocniczy diecezji opolskiej. Po Eucharystii odbył się koncert uwielbienia "W Tobie jestem wolny".

W kazaniu biskup Rudolf Pierskała przypomniał zawołanie biskupa Józefa Marcina Natana, „Miłość Chrystusa przynagla nas”, w kontekście jego wyjątkowej posługi.

- Ta miłość przynagliła ks. Józefa Nathana, a potem biskupa, do zbudowania Miasteczka Miłosierdzia tutaj w Branicach, aby pomagać chorym psychicznie w powrocie do zdrowia. Można powiedzieć, że stał się człowiekiem opatrznościowym dla chorych psychicznie. Całe jego staranie miało kompleksowy charakter, całkowicie integralny – mówił kapłan.

Biskup Rudolf przypomniał, że przed II wojną światową z inicjatywy biskupa Nathana w Branicach powstało w sumie 26 budynków szpitali dla kobiet, mężczyzn, dzieci, szpital dla umysłowo chorych, mieszkania dla lekarzy i pielęgniarek, duży klasztor dla sióstr marianek i ogromne zaplecze techniczne, gospodarcze czyniące szpital całkowicie samowystarczalnym. Był to największy i jeden z najnowocześniejszych szpitali w ówczesnej Europie.

- Niesamowita wizja, można powiedzieć wyobraźnia miłosierdzia w służbie ludziom – stwierdził opolski biskup pomocniczy.

W grudniu 1946 roku biskup Józef Nathan został przez władze komunistyczne wygnany z Branic. Otrzymał zgodę na zamieszkanie w czeskiej Opawie. Niestety wiek, choroba, fatalne warunki podróży sprawiły, że zmarł po kilku tygodniach, 30 stycznia 1947 roku.

Upadek i odbicie od dna

Przez kilka kolejnych dekad w Branicach funkcjonował szpital psychiatryczny. Jednak w 2007 roku jego kondycja była fatalna. Niewielu wierzyło, że to miejsce można jeszcze uratować. Wówczas dyrektorem został Krzysztof Nazimek. Podczas uroczystości wspominał tamten czas.

- Szpital nie miał kuchni, nie miał pralni, nie miał laboratorium, nie miał administracji – wspominał. - Jak szpital mógł w takich warunkach funkcjonować?

W ciągu 15 lat branickie Miasteczko Miłosierdzia przeszło bardzo dużą zmianę. Szpital nie tylko odbił się od dna, ale też mocno się rozwinął i stale wzmacnia swoją pozycję. Dziś jest to drugi największy szpital w województwie opolskim.

- W 2007 roku szpital miał 300 łóżek, dziś mamy 500. Było 14 lekarzy, podwoiliśmy tę liczbę. Pracowników było trzystu, teraz mamy pięciuset. Przychody w 2007 roku wyniosły 10 milionów, teraz to jest 68 milionów złotych. Zobowiązań w 2007 roku było pięć i pół miliona, teraz mamy zero. Kapitał zakładowy w 2007 roku to było minus 2 mln 800 tys., teraz mamy dodatnie 11,4 miliona – wyliczał dyrektor Nazimek.

Koncert uwielbienia

Bezpośrednio po Mszy świętej odbył się koncert pt. „W Tobie jestem wolny” będący połączeniem utworów uwielbieniowych, poezji i fragmentów biografii założyciela branickiego szpitala. Koncert zadedykowano obecnemu dyrektorowi Krzysztofowi Nazimkowi i jego zastępcy Krystynie Sobocie.

Wykonawcami byli lokalni artyści: kwartet smyczkowy „Appassionato” z Raciborza oraz Dominika Sozańska, Piotr Wiecha i Dominik Wąsik. Koncert prowadziła Urszula Sipel-Wiecha. Wydarzenie zorganizowali Stowarzyszenie Caritas Christi, Specjalistyczny Szpital im. biskupa Józefa Natana i Parafia Świętej Rodziny w Branicach.

W 2014 roku szczątki biskupa Nathana przewieziono z Opawy do Branic. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny założyciela Miasteczka Miłosierdzia.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska