W Hildesheim powstało 'Śląskie Radio'. Możesz słuchać go na Opolszczyźnie

fot. Archiwum prywatne
Justyna i Michał Otrzonsek w studiu w Hildesheim.
Justyna i Michał Otrzonsek w studiu w Hildesheim. fot. Archiwum prywatne
Radio powstało z tęsknoty za rodzimą ziemią. Łączy wszystkich Ślązaków na całym świecie. Na antenie rozmawia się po śląsku, polsku i niemiecku. Każdy może zostać tu prezenterem, wystarczy pasja i komputer z dostępem do internetu.

Założycielami radia są Justyna i Michał Otrzonsek. Nadają dla tysięcy słuchaczy, promując śląską kulturę.
“Śląskie Radio" mieści się w Hildesheim. Ale słuchać można go wszędzie, przez internet. Tworzą je pasjonaci, którzy niegdyś wyjechali ze Śląska do Niemiec. Jak sami mówią, nadają dla osób, w których żyłach płynie śląska krew.
Dla Leo z Aachen (pochodzi z Ujazdu) radio to spełnienie życiowej pasji. Z zawodu jest technikiem RTV i prowadzi własną firmę. W wolnym czasie zamienia się w radiowego prezentera. - Na antenie mówimy po śląsku, polsku i niemiecku - mówi Leo, który dba też o techniczną stronę radia. - Promujemy w ten sposób tradycję i łączymy ludzi na całym świecie. Podczas audycji słuchacze mogą pozdrowić bliskich na antenie, zamówić ulubioną piosenkę i słuchać śląskich szlagrów.

Prezenterzy wchodzą na antenę z różnych stron świata. Wystarczy komputer, mikrofon i dostęp do sieci. Asso nadaje z Schaumburga z Dolnej Saksonii - zanim wyjechał do Niemiec mieszkał pod Opolem. “Mom nadzieja że na Radiu bydymy razem się fajnie bawić i mile spędzać czas" - napisał na profilu. Natomiast Siggi, który mieszkał niegdyś w Górażdżach prowadzi audycje z Glandorf (też Dolna Saksonia). “To Śląskie Radio co gro po naszymu, muzyka i godka bliskoł sercu mymu" - czytamy na jego profilu.

- Cieszymy się, że nasz pomysł wypalił i radio skupia ludzi, którzy tęsknią za Heimatem - mówią założyciele, Justyna i Michał Otrzonsek, - Ale początki nie były łatwe. Zaczynaliśmy od zera, niektórzy z nas nawet nie byli biegli w obsłudze komputera. Wszystkiego się uczyliśmy.

Dziś ich radia słucha co dzień od 3 do 12 tys. ludzi. Przedsięwzięcie nie jest komercyjne. Prezenterzy za pracę nie biorą pieniędzy, a stacja nie przynosi zysków. - Sprzęt i jego utrzymanie finansujemy z reklam i z datków, które przekazują słuchacze - dodają Otrzonskowie. - Chcemy, by nasze radio pozostało amatorskie, choć dajemy z siebie wszystko, by brzmiało jak najbardziej profesjonalnie.

"Śląskie Radio" można słuchać w internecie: www.slaskieradio.com; na platformie cyfrowej “n", kanał 190 oraz w TVkablowej w Strzelcach Opolskich.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska