W Opolu odsłonięto tablicę upamiętniającą Emina Paszę

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Tablica przypominająca słynnego podróżnika stanęła na skwerze im. Heleny Lehr
Tablica przypominająca słynnego podróżnika stanęła na skwerze im. Heleny Lehr Krzysztof Ogiolda
Tablica przypominająca słynnego podróżnika stanęła na skwerze im. Heleny Lehr, w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się dom  Schnitzerów, przy dzisiejszej ulicy Minorytów.

Emin Pasza urodził się jako Eduard Schnitzer w Opolu.

- Była to postać na pewno nietuzinkowa. Fascynuje przede wszystkim dlatego, że jego kariera, która była karierą światową, która zapewniła mu miejsce w historii, w encyklopediach, nie powinna była się w ogóle wydarzyć. Urodził się tu na tej ulicy , która wtedy się nazywała Stockgasse, w rodzinie żydowskiej. Jego dziadek był przewodniczącym gminy żydowskiej w Opolu, ojciec był kupcem i pewnie byłoby mu pisane życie kupca żydowskiego, gdyby nie to, że był to człowiek obdarzony niesamowitą energią i chęcią poznawania świata. Bardzo szybko rozpoczął swoją karierę kolonialną - służył Turcji, Egiptowi, swojej ojczyźnie - Niemcom, a zmarł w 1892 roku w środku Afryki. Wszystko zaczęło się tutaj nad Młynówką – przypomniał historyk, dr Maciej Borkowski.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zaznaczył, że jubileusz 800-lecia świętowany jest na różne sposoby. Jednym z nich jest upamiętnianie ważnych dla Opola postaci. - Myślę, że dla wielu mieszkańców miasta Emin Pasza jest wzorem, źródłem inspiracji, który pokazuje, że można zdobywać świat. Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że przypomina on nieco Indianę Jonesa. Cieszę się, że tę osobę wspominamy, bo nie jest ona powszechnie znana w mieście, a przecież to część naszej historii – powiedział Arkadiusz Wiśniewski.

Emin Pasza był lekarzem i podróżnikiem, badaczem Sudanu i Afryki Wschodniej, słynnym w świecie gubernatorem kierującym wielkim garnizonem w czasach powstania Mahdiego (wspomina o nim w powieści „W pustyni i w puszczy" Henryk Sienkiewicz).

Tablica go upamiętniająca jest częścią nowej trasy turystycznej - „Śladami sławnych Opolan” powstałej w ramach obchodów 800-lecia lokacji Opola. W różnych miejscach pojawiły się lub pojawią tablice upamiętniające zasłużonych mieszkańców. Na każdej z nich znajduje się krótki opis danej postaci w języku polskim, angielskim i niemieckim oraz na nowych tablicach - kod QR, który odsyła do szerszego biogramu danej postaci w wersji elektronicznej.

Do tej pory odsłonięte zostały trzy tablice: Leo Baecka (zbieg ulic Piastowskiej i Barlickiego), Edmunda Osmańczyka (kamienica przy ul. Osmańczyka) oraz Teodora Kałuży (ul. Strzelców Bytomskich).

Odsłonięcie kolejnych tablic zaplanowane jest 8 października – tablica Jerzego Grotowskiego, Rynek 4 i 13 października – tablica Franza Waxmana (kompozytora muzyki do ponad 200 filmów, dwukrotnego zdobywcy Oscara) przy ul. 1 Maja 6.

Opolskie info 22.09.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska