- Projekt zakłada poznanie województwa oraz przybliżenie wydarzeń i osób bezpośrednio związanych z obroną Opolszczyzny - mówi Katarzyna Krawczyk, koordynatorka projektu Ja mam, ja znam Opolskie. - Obejmuje cztery zakresy działań: zwiedzanie i gromadzenie materiałów o województwie, warsztaty twórcze oparte na zgromadzonych materiałach zakończone Happeningiem Opolskim, panel Dyskusyjny dotyczący wydarzeń sprzed 25 lat oraz konkurs piosenki festiwalowej.
Inicjatywa jest kierowana do mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki, a jej celem jest wzmacnianie więzi międzypokoleniowych, zdobywanie nowych kompetencji i twórcze poznawanie regionu.
- W projekcie biorą udział przedszkolaki i uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kup i z Czarnowąs, licealiści z Dobrzenia Wielkiego i seniorzy z Rezydencji Seniora Edessa w Dobrzeniu Wielkim - mówi Monika Ledwolorz-Gierok nauczycielka w ZSP w Kup i radna gminy Dobrzeń Wielki. - W tym tygodniu uczniowie naszej szkoły biorą udział w warsztatach, podczas których pracują plastycznie wykorzystując zgromadzoną na wcześniejszych etapach czyli podczas wycieczek wiedzę. Np. wykonują własnoręcznie z różnych materiałów symbole Opolszczyzny: herby, flagi, ilustracje, transparenty, kwiaty w barwach Opolszczyzny, a wszystko to będzie wykorzystane podczas hapeningu, którego celem będzie rekonstrukcja historyczna manifestacji w obronie województwa opolskiego z 1998 r. czyli sprzed 25 lat.
- Biorą w nim udział członkowie społeczności lokalnej w ramach integracji międzypokoleniowej - tłumaczy Katarzyna Krawczyk.- Chcemy w ten sposób wzmocnić relacje społeczności lokalnej ze szkołą, kształtować w uczniach postawę otwartości. W ramach działań projektowych dorośli, wśród których sa uczestnicy wydarzeń sprzed 25 lat, będą dzielić się z młodzieżą swoją wiedzą, doświadczeniami i umiejętnościami. Spotkanie ze świadkami wydarzeń historycznych pozwoli młodemu pokoleniu zrozumieć znaczenie ruchu obywatelskiego w walce o Małą Ojczyznę. Dodatkowo uczniowie uczą się szacunku dla osób starszych i liczymy, że docenią ich wkład w tworzenie lokalnej historii. Działacze lokalni i przedstawiciele władz uczestniczą i współdziałają z społecznością szkolną i lokalną co wzmacnia poczucie zaufania do szkoły. Chcemy pokazać, że szkoła otwarta jest na współprace międzypokoleniową i jest miejscem kulturotwórczym naszej miejscowości - tłumaczy Katarzyna Kowalska.
Podczas wcześniejszych etapów projektu „Ja mam, ja znam Opolskie” uczestnicy odbyli wycieczki do Pokoju, gdzie zwiedzili odbudowywany właśnie park i pozostałości po dawnej rezydencji magnackiej, zwiedzili też zamek piastowski w Niemodlinie oraz odbyli wycieczkę po Opolu.
Wśród innych były odwiedziny w domu seniora, spotkania z uczestnikami obrony województwa sprzed 25 lat oraz festiwal opolskiej piosenki.
- W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kup często realizujemy takie wieloaspektowe projekty, lubimy jak się coś dzieje, a nasz dyrektor nie hamuje naszych inicjatyw, ale wspiera je i inspiruje do kolejnych pomysłów - mówi Monika Ledwolorz-Gierok.
Projekt „Ja mam, ja znam Opolskie” zrealizowany został przy wsparciu Programu Edukacja Kulturowa Opolszczyzny EDUKO.

Charytatywny trening z mistrzem Europy w Wągrowcu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?