W świetlice środowiskowe warto inwestować

Archiwum uczelni
Uczestnicy konferencji mogli się dowiedzieć, jak na co dzień działają świetlice środowiskowe.
Uczestnicy konferencji mogli się dowiedzieć, jak na co dzień działają świetlice środowiskowe. Archiwum uczelni
O tym, jak bardzo pożyteczne są świetlice środowiskowe, dyskutowano na uczelni podczas czwartkowej konferencji naukowej.

W Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu zorganizowano konferencję pn. "Świetlice środowiskowe jako forma pomocy dziecku i rodzinie w środowisku lokalnym."

Konferencja miała na celu promocję tego typu placówek. a przede wszystkim pokazanie metod, dzięki którym można pomóc dzieciom.

Licznie zgromadzeni uczestnicy konferencji - studenci, naukowcy, pracownicy świetlic, wolontariusze i samorządowcy - mogli dowiedzieć się, jak na co dzień instytucje te działają.
"Świetlice widziane oczami dzieci" - tak zatytułowany był jeden z punktów konferencji, gdzie pracownicy i wolontariusze pokazali dobre praktyki funkcjonowania świetlic środowiskowych.

- Najważniejszym celem naszego stowarzyszenia jest pomaganie dzieciom i młodzieży, np. w nauce - mówiła podczas konferencji Laura Żybura, która działa w świetlicy Serce dla Serca w Opolu. - Ale w świetlicy dzieci mogą też rozwijać swoje zainteresowania i pasje - dodaje.

- Świetlice środowiskowe wykonują wielką pracę. Zapewniają dzieciom opiekę i wychowanie, pomagają im w nauce, organizują czas wolny, zabawę i zajęcia sportowe oraz umożliwiają podopiecznym rozwój ich zainteresowań.

Są ogniwem łączącym szkołę z rodzicami - mówi dr Sławomir Śliwa, prodziekan Wydziału Pedagogicznego WSZiA. - Konferencja idealnie wpisuje się w misję naszej uczelni, którą jest umacnianie więzi z organami samorządowymi i społecznymi, stowarzyszeniami naukowymi i zawodowymi - tłumaczy dr Śliwa. - I to właśnie się powiodło.

W jednym miejscu udało się zgromadzić przedstawicieli Urzędu Miasta Opola, stowarzyszeń i fundacji, MOPR oraz Policji. Współpraca pomiędzy tymi podmiotami przyczyni się do wypracowania efektywniejszych form pomocy dzieciom, a o to przecież w całym tym projekcie chodzi - mówi dr Śliwa.

Według niego konferencja obaliła mit, że świetlice służą wychowaniu tylko tzw. trudnej młodzieży.- W rzeczywistości to miejsca, gdzie spotykają się wszystkie dzieci bez względu na status ich rodziców i spędzają tam pożytecznie czas. Dlatego należy w te placówki inwestować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska