W tym nie będzie Beer Trucka na Solnym Rynku w Oleśnie. Burmistrz wyjaśnia, że nie pozwala na to regulamin

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
W ubiegłym roku Beer Truck stał na Solnym Rynku w Oleśnie. W tym roku Paweł Wajsprych już nie dostał zezwolenia od burmistrza Olesna.
W ubiegłym roku Beer Truck stał na Solnym Rynku w Oleśnie. W tym roku Paweł Wajsprych już nie dostał zezwolenia od burmistrza Olesna. fot. Mirosław Dragon
Beer Truck, czyli samochód z rzemieślniczym piwem, lodami i ogródkiem piwnym w tamtym roku był otwarty w weekendy na placu targowym w Oleśnie. W tym roku burmistrz Olesna nie wyraził na to zgody. Prawie 800 osób podpisało internetową petycję w obronie Abstrakcji Beer Truck, ale burmistrz Sylwester Lewicki nie zmienił zdania i wyjaśnił, jakie są powody braku zgody.

Abstrakcja Beer Truck to Mercedes 308, czyli tzw. Kaczka, którą Paweł Wajsprych z Olesna przerobił na cele gastronomiczne. Zbudował Beer Truck, czyli samochód, z którego sprzedaje rzemieślnicze piwo z małych, polskich browarów, a także lody od lokalnego producenta.

Beer Truck w ubiegłym roku w sezonie letnim parkował w weekendy wieczorem na placu targowym na Solnym Rynku w Oleśnie. Obok samochodu rozkładano ogródek piwny.

W tym roku Abstrakcja Beer Truck znowu miała działać od lipca do września, ale Paweł Wajsprych nie dostał pozwolenia od burmistrza Olesna.

Burmistrz Sylwester Lewicki poinformował właściciela piwnego samochodu, że nie wyraża zgody na oddanie tego terenu w dzierżawę z przeznaczeniem na sprzedaż napojów alkoholowych.

Internetową petycję do burmistrza Olesna o wydanie zgody na uruchomienie Beer Trucka podpisało już 788 osób (stan na 27 lipca). Zmiany decyzji jednak nie będzie.

Sylwester Lewicki napisał na oficjalnym profilu facebookowym gminy Olesno, że brak zgody na oddanie powierzchni na Solnym Rynku w dzierżawę z przeznaczeniem na sprzedaż napojów alkoholowych wynika z „aktualnego stanu prawnego w tym zakresie".

- Solny Rynek jest miejscem publicznym, którego przeznaczeniem jest prowadzenie targowiska. Regulamin uchwalony przez Radę Miejską w Oleśnie zabrania w tym miejscu sprzedaży napojów alkoholowych - informuje burmistrz Sylwester Lewicki.

Do tego ustawowo zakazane jest spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, czyli również na ulicach, placach i rynkach. Złamanie tego zakazu jest wykroczenie, dlatego za picie piwa na ławce grozi mandat.

Na Solnym Rynku w Oleśnie w myśl regulaminu wyjątkiem są Dni Olesna, organizowane przez gminę. W czasie trwania imprezy zakaz sprzedaży napojów alkoholowych nie obowiązuje.

Gmina Olesna w tym roku zaczęła surowo egzekwować zakaz sprzedaży alkoholu na terenie targowiska miejskiego.
Jeszcze w ubiegłym roku na Solnym Rynku działał nie tylko ogródek piwny przy Beer Trucku, ale także sklep monopolowy z alkoholem, który mieścił się w jednym z pawilonów handlowych na placu. Całodobowy sklep z alkoholem jest też po drugiej stronie ulicy obok Solnego Rynku.

W 9-tysięcznym Oleśnie działają trzy sklepy monopolowe z alkoholem, a tylko jeden ogródek piwny, który mieści się na oleskim rynku.

Sylwester Lewicki odniósł się do tego, że jedyny ogródek piwny w Oleśnie prowadzi członek jego rodziny.
- Od 2014 roku, kiedy zakończyła się rewitalizacja rynku i w końcu mogliśmy na nim postawić taki ogródek, ogłaszamy przetargi nieograniczone. Tylko jeden raz zgłosiły się dwie firmy - informuje Sylwester Lewicki.

W tym roku ogłoszony zostanie kolejny przetarg na prowadzenie ogródka piwnego na oleskim rynku na kolejne 3 lata.

- Zachęcam do składania ofert wszystkich zainteresowanych, nie tylko z mojej rodziny - zaprasza burmistrz Olesna.

Sylwester Lewicki dodaje, że Beer Truck może jeszcze wrócić do Olesna, ale w innym miejscu miasta.
- Odmowa wydana przeze mnie dotyczy konkretnie dzierżawy Solnego Rynku, nie uniemożliwia ona ubiegania się o uzyskanie pozwolenia w innej lokalizacji - dodaje burmistrz Olesna.

Trwa głosowanie...

Czy Beer Truck w Oleśnie powinien dostać zgodę na działalność?

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska