W więzieniu w Strzelcach Opolskich nauczą skazanych, jak szyć buty

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Więźniowie, którzy nauczą się fachu, będą przesuwani na prawdziwą linię produkcyjną, która działa w sąsiednim budynku.
Więźniowie, którzy nauczą się fachu, będą przesuwani na prawdziwą linię produkcyjną, która działa w sąsiednim budynku. Radosław Dimitrow
W Strzelcach Opolskich otwarto centrum szkoleń za 2 mln złotych.

Warsztat szkoleniowy został otwarty wczoraj w przywięziennym zakładzie "PPO Przedsiębiorstwo Państwowe". Firma zajmuje się wytwarzaniem butów roboczych na terenie Zakładu Karnego nr 1 - produkuje rocznie aż 900 tys. par. Zatrudnia przy tym 460 osób, z czego aż 320 to więźniowie.

W nowym warsztacie skazani nauczą się, jak szyje się buty. Gdy zdobędą podstawowe umiejętności, będą przenoszeni na prawdziwą linię produkcyjną.

- Dotychczas więźniowie uczyli się obsługi maszyn bezpośrednio w zakładzie, co było bardzo uciążliwe - tłumaczy Jacek Lyka, dyrektor PPO w Strzelcach Opolskich. - Z powodu braku umiejętności często przeszkadzali innym pracownikom, wstrzymywali produkcję, a nawet powodowali straty. Tak dłużej być nie mogło, dlatego utworzyliśmy te warsztaty.

Uroczystości otwarcia ośrodka szkoleniowego zbiegło się z 60-leciem przedsiębiorstwa. Z tego powodu do Strzelec Opolskich zjechali wczoraj przedstawiciele Centralnej Służby Więziennej i Ministerstwa Sprawiedliwości.

Cezary Masłowski, który odpowiada za inwestycje w więzieniach, przyznaje, że takich zakładów powinno być w kraju znacznie więcej.

- Niestety, podstawowym problemem jest to, że produkty wytworzone przez więźniów trzeba później gdzieś sprzedać - tłumaczy. - W Strzelcach Opolskich są one wysokiej jakości, czego nie można powiedzieć o wszystkich przywięziennych przedsiębiorstwach.

W całym kraju na terenie zakładów karnych pracuje obecnie 1,5 tys. skazanych. Praca ma być dla nich przede wszystkim elementem resocjalizacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami więźniowie muszą być wynagradzani tak samo jak pracownicy na wolności - dostają co najmniej minimalną krajową, która jest jednak pomniejszana o około 35 proc. na różne fundusze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska