Wojna na Ukrainie. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda aktywnie zaangażowana w pomoc dla tego kraju oraz uchodźców

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Grzegorz Jakubowski/KPRP
Udostępnij:
Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda od początku wojny na Ukrainie aktywnie włączyła się w pomoc dla mieszkańców tego kraju oraz dla uchodźców. Prowadzi rozmowy na temat wsparcia dla Ukraińców, uczestniczy w organizowaniu pomocy humanitarnej, a także spotyka się z uchodźcami, którzy znaleźli się w naszym kraju.

Kancelaria Prezydenta od lat, we współpracy m.in. z resortem spraw zagranicznych prowadzi pod patronatem Pary Prezydenckiej akcję „Pomoc Polakom na Wschodzie”, która jest skierowana do Polaków i osób polskiego pochodzenia zamieszkujących tereny dawnych Kresów Wschodnich. Po inwazji na Ukrainę, dzięki pomocy wielu polskich firm, organizacji oraz instytucji państwowych, akcja została rozszerzona i obecnie trafia do wszystkich potrzebujących wsparcia mieszkańców tego kraju.

Od chwili wybuchu wojny Kancelaria Prezydenta zorganizowała i wysłała na Ukrainę kilkadziesiąt transportów z tonami żywności, w tym żywności energetycznej, środków czystości, chemii gospodarczej, produktów dla dzieci, a także produktów leczniczych i suplementów, koców, kołder, ręczników, odzieży oraz obuwia dla mieszkańców wielu ukraińskich miejscowości.

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w Kamieńcu Podolskim, gdzie spotkała się z mieszkającymi tam Polakami i osobami polskiego pochodzenia, w tym duchowieństwem, przekazała kolejny transport z pomocą rzeczową. Pierwsza Dama podkreśliła, że pomoc dla Ukrainy włączyła się także Polonia amerykańska. – Mam nadzieję, że ta przywieziona przez nas pomoc będzie pewną ulgą w tej okropnej sytuacji, w której wszyscy mieszkańcy Ukrainy się znaleźli – podkreślała.

W Kamieńcu Podolskim małżonka prezydenta spotkała się z biskupem kamieniecko-podolskim, Leonem Maksymilianem Dubrawskim, z którym rozmawiała o pomocy humanitarnej organizowanej przez polskie duchowieństwo, sytuacji na Ukrainie i potrzebach jej mieszkańców.

Pierwsza Dama spotkała się również z przebywającymi pod opieką tamtejszych Ojców Paulinów uchodźcami. W klasztorze schronienie znaleźli uchodźcy z ogarniętych walkami terenów, obecnie przebywa tam około 60 osób. Pierwsza Dama podziękowała Ojcom Paulinom za prowadzone przez nich działania humanitarne. Podczas spotkania z uchodźcami zapewniła, że Polska i Polacy wspierają mieszkańców Ukrainy i będą swoje działania kontynuować tak długo, jak będzie to potrzebne.

Agata Kornhauser-Duda odbywa wiele spotkań z uchodźcami także w Polsce. Osoby te otrzymały wsparcie psychologiczne, dzieci uczęszczają do polskich szkół lub uczą się on-line w ukraińskim systemie edukacji, dorośli Ukraińcy mają też możliwość podjęcia pracy, a wszyscy otoczeni są opieką medyczną.

Agata Kornhauser- Duda odwiedziła m.in. warszawską Szkołę Podstawową z oddziałami dwujęzycznymi HUMAN to HUMAN. W każdy czwartek placówka oferuje ukraińskim dzieciom bezpłatne warsztaty. Ten czas ich mamy mogą wykorzystać na wypoczynek lub załatwienie spraw. Małżonka Prezydenta rozmawiała z Ukrainkami o ich sytuacji, miejscach pochodzenia i nadziejach na szybki pokój. Panie podzieliły się swoimi wojennymi przeżyciami, mówiły o bliskich, z którymi przyjechały i mężach, braciach, synach, którzy walczą o wolność Ukrainy.

W Pułtusku Agata Kornhauser-Duda spotkała się z uchodźcami z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną znaleźli schronienie w Domu Polonii.

Pierwsza Dama dołączyła też do świątecznego śniadania z ukraińskim gośćmi w Warszawie podczas prawosławnej Wielkanocy.

Małżonka prezydenta uczestniczyła także w zdalnym spotkaniu, którego tematem była pomoc mieszkańcom Ukrainy, szczególnie osobom chorym i niepełnosprawnym, w tym sierotom. Rozmowa z przedstawicielami ukraińskich instytucji państwowych i organizacji została zainicjowana przez członków Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.

Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że działania, których sama się podejmuje są skierowane przede wszystkim do grup osób wymagających szczególnej, specjalistycznej opieki. Pierwsza Damauczestniczyła w ewakuacji głęboko upośledzonych sierot do ośrodka w Niemczech, pośredniczyła w zapewnieniu pomocy dla ponad ośmiuset małych pacjentów onkologicznych, którzy przebywają już bezpiecznie w polskich i zagranicznych szpitalach, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie zakwaterowanie zapewniono także ich bliskim.

Agata Kornhauser-Duda zainicjowała także koalicję małżonek przywódców innych państw na rzecz pomocy ofiarom wojny i zabiegała o utworzenie bazy ośrodków w Europie i na świecie, w których schronienie i leczenie będą mogli otrzymać ukraińscy uchodźcy wymagający szczególnej troski.

Polskie Radio 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Garmin

Garmin Venu Czarny (0100217313)

1 859,00 zł899,00 zł-52%
miejsce #2

Amazfit

Amazfit GTR 3 Czarny

1 118,98 zł579,99 zł-48%
miejsce #3

Garmin

Garmin Fenix 6 Srebrny (0100215800)

2 990,28 zł1 680,00 zł-44%
Materiały promocyjne partnera

Rusza gazociąg Baltic Pipe - flesz

Więcej informacji na stronie głównej Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie