Wybory 2020. Wojewoda chce, by przekazać Poczcie Polskiej wrażliwe dane tysięcy Opolan. Samorządowcy: na jakiej podstawie?

Miłosz Bogdanowicz
Miłosz Bogdanowicz
Opolscy samorządowcy mówią zgodnie: nie wiemy, na jakiej podstawie mamy przekazać dane obywateli zewnętrznej spółce.
Opolscy samorządowcy mówią zgodnie: nie wiemy, na jakiej podstawie mamy przekazać dane obywateli zewnętrznej spółce. archiwum
Na polecenie wojewody opolskiego Adriana Czubaka wszystkie opolskie samorządy mają przekazać Poczcie Polskiej spisy wyborców. Wszystko po to, by 10 maja można było przeprowadzić korespondencyjne wybory prezydenckie.

Dokument adresowany do wójtów, burmistrzów i prezydentów opolskich miast rozesłano 22 kwietnia. Dowiadujemy się z niego, że włodarze poprzez ePuap (elektroniczną platformę służącą do komunikacji obywateli z jednostkami administracji publicznej - przyp. red.) otrzymają polecenie przekazania do godz. 15 w czwartek spisów wyborców Poczcie Polskiej.

- Faktycznie, takie pismo wpłynęło i do opolskiego ratusza, ale obecnie jestem na urlopie, więc samego dokumentu nie widziałem. Chciałbym jednak podkreślić, że formalnie w Polsce nie ma takiej instytucji jak wybory korespondencyjne. Po drugie: nie wiem, czy i jak mogę przekazać Poczcie Polskiej wrażliwe dane - a mówimy tu i o adresie, i o PESELu - ponad 100 tysięcy opolan - komentuje Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Sprawą zaskoczony jest też burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski.

- Póki co, pisma z urzędu wojewódzkiego jeszcze nie otrzymaliśmy - mówi. - Zawsze współpracujemy z przedstawicielami rządu, ale na ten moment nie jestem w stanie powiedzieć, jak takie przekazanie danych miałoby wyglądać, czy jest zgodne z RODO i tak dalej. Sprawie przyjrzą się nasi administratorzy danych osobowych. Myślę, że sytuację rozjaśniłoby ogólnokrajowe rozporządzenie ministerialne - słyszymy od Stawiarskiego.

Burmistrz Strzelec Opolskich Tadeusz Goc dodaje, że gdy tylko wpłynie do niego oficjalne pismo od Adriana Czubaka i będzie w nim wskazana podstawa prawna przekazania danych, polecenie wykona.

- Nie mnie oceniać, czy jest to słuszna decyzja, czy też nie. Będzie nam znana podstawa prawna, będzie wykonane polecenie - komentuje krótko Goc.

Swoje wątpliwości wielu samorządowców skierowało do Krajowego Biura Wyborczego.

Agnieszka Mikucka, będąca głównym specjalistą w opolskiej delegaturze KBW, w odpowiedzi na pytania włodarzy... prosi ich o cierpliwość.

- Obecnie nie posiadamy wiedzy odnośnie procedury przekazania spisów wyborców oraz ich dalszej aktualizacji. Proszę, byście uzbroili się państwo w cierpliwość i czekali na wytyczne, które zostaną przekazane przez służby wojewody poprzez ePuap - czytamy.

Kolorytu sprawie dodaje fakt, iż ustawa o głosowaniu korespondencyjnym nie przeszła jeszcze pełnej ścieżki legislacyjnej w polskim parlamencie. Póki co uchwalił ją Sejm, a obecnie pracuje nad nią Senat.

Zwrócił na to uwagę między innymi Borys Budka, szef Platformy Obywatelskiej, który ostro skrytykował działania wojewody opolskiego.

"Nie mają żadnych hamulców. Bez podstawy prawnej urzędnicy PiS próbują nakazać samorządom bezprawne działania i udostępnianie spisów wyborców Poczcie Polskiej, choć ustawa nie została uchwalona. Takie działania to przestępstwo urzędnicze, za które winni poniosą odpowiedzialność" - napisał Budka na Twitterze.

Zadaliśmy pytania służbom prasowym wojewody. Do sprawy wrócimy.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska