Wybory parlamentarne 2019. Roman Kolek startuje do Senatu pod szyldem Mniejszości Niemieckiej. Popiera go Koalicja Obywatelska

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Roman Kolek, wicemarszałek województwa i kandydat MN do Senatu w okręgu wschodnim startujący z poparciem Koalicji Obywatelskiej
Roman Kolek, wicemarszałek województwa i kandydat MN do Senatu w okręgu wschodnim startujący z poparciem Koalicji Obywatelskiej Piotr Guzik
Koalicja Obywatelska porozumiała się z Mniejszością Niemiecką w sprawie wystawienia wspólnego kandydata w wyborach parlamentarnych 2019 do Senatu w okręgu wschodnim. Będzie nim Roman Kolek, który wystartuje pod szyldem MN z poparciem KO. Opozycja nadal nie ma wspólnego kandydata w okręgu zachodnim.

Wcześniej Koalicja Obywatelska dążyła do tego, by jej kandydatką do Senatu w okręgu obejmującym wschodnią część województwa była Brygida Kolenda-Łabuś, była posłanka PO, a obecnie radna sejmiku.

- Nie kryję, były duże naciski na ten start. Uznałam, że ważniejszy jest efekt końcowy wyborów, a nie ambicje. Start dwóch reprezentantów bliskich sobie środowisk mógłby skutkować ich przegraną. Dlatego cieszę się, że wybraliśmy wspólnego kandydata. Zachęcam swoich wyborów i wyborców Koalicji Obywatelskiej do głosowania na Romana Kolka - mówi Brygida Kolenda-Łabuś.

To, pod jakim szyldem wystartuje Roman Kolek - wicemarszałek województwa odpowiadający za politykę społeczną i zdrowotną - było w ostatnich dniach osią sporu pomiędzy Koalicją Obywatelską a Mniejszością Niemiecką.

KO chciała, by Roman Kolek kandydował w jej barwach. MN chciała natomiast, by KO udzieliła mu poparcia, ale by Roman Kolek ubiegał się o miejsce w Senacie pod szyldem Mniejszości.

Ostatecznie wygrała ta druga opcja.

W Senacie potrzebny jest głos samorządowców. Ja chcę takim głosem być. W swoich działaniach chcę wzmacniać rolę społeczności lokalnych. Zamierzam też zabiegać o kwestie zdrowotne, między innymi o unormowanie podziału pieniędzy na służbę zdrowia, który w wielu przypadkach potrafi być dla samorządów bardzo krzywdzący i niesprawiedliwy - wylicza Roman Kolek.

Od dłuższego czasu wiadomo, że kandydatką opozycji w okręgu obejmującym Opole i powiat opolski będzie była eurodeputowana Danuta Jazłowiecka.

Z kolei na zachodzie województwa Koalicja Obywatelska zgłosiła kandydaturę Pawła Szymkowicza z Głuchołaz i zbiera podpisy poparcia.

- Aczkolwiek rozmowy w sprawie wystawienia wspólnego kandydata do Senatu w tym okręgu nadal trwają - zaznacza Andrzej Buła, marszałek województwa i lider Platformy w woj. opolskim.

Tutaj w grze jest m.in. Jan Woźniak, wieloletni burmistrz Otmuchowa z SLD, forsowany przez Lewicę. Z kolei PSL chciałby do senatu wystawić Norberta Krajczego, obecnie radnego wojewódzkiego, a w przeszłości senatora w kadencji 2007-2011. Mandat zdobył jako kandydat PiS, ale pod koniec kadencji dołączył do PSL.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska