Zabytkowe kamienice w Kluczborku zostały wyremontowane dzięki dotacji. Teraz naprawdę robią wrażenie

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Odrestaurowane zabytkowe kamienice w Kluczborku.
Odrestaurowane zabytkowe kamienice w Kluczborku. UM Kluczbork
Już kilkadziesiąt kluczborskich kamienic zostało odrestaurowanych dzięki dotacjom gminnym. W tym roku odrestaurowane zostaną kolejne zabytkowe budynki w mieście.

W 2022 roku gmina Kluczbork dofinansowała ze swojego budżetu remont 17 obiektów zabytkowych. Łączna kwota przyznanego dofinansowania wyniosła prawie 624 tysiące złotych.

Dotacje były przyznawane na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane zabytków wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków.

Rok wcześniej, w 2021 roku, z budżetu gminy Kluczbork dofinansowano remont 16 zabytkowych kamienic. Łączna kwota dotacji wyniosła prawie 515 tysięcy złotych.

W tym roku na remont zabytkowych kamienic przeznaczone zostanie 120 tysięcy zł.

Warto przypomnieć, że w 2012 roku w ramach rewitalizacji miasta również odrestaurowane zostały zabytkowe kluczborskie kamieniczki. Na ten cel gmina dostała dotację z Unii Europejskiej.

Co to znaczy, że zabytek jest wpisany do rejestru zabytków

Wpisanie zabytku do rejestru zabytków jest jedną z form ochrony zabytków w Polsce. Rejestr zabytków prowadzi wojewódzki konserwator zabytków. Decyzja o wpisie do rejestru zabytków wiąże się dla właściciela nieruchomości z licznymi zadaniami i obowiązkami związanymi z utrzymaniem zabytkowego obiektu i zachowaniem jego wartości. Zagospodarowanie takiej zabytkowej nieruchomości, prowadzenie remontów, przebudowy, adaptacji może odbywać się jedynie w ograniczonym zakresie i pod ścisłym nadzorem służb konserwatorskich, które na takie prace muszą wydać odpowiednie pozwolenie. Ochroną prawną objęty jest nie tylko sam zabytek wpisany do rejestru, lecz także jego otoczenie, jeśli jest wpisane do rejestru zabytków.

2 - Kościół EwangelickiPierwszy drewniany kościołek był już wzmiankowany w 1298 r. Obecna świątynia składała się z prezbiterium powstałego w XIII w. oraz nawy z XIV w. W 1527 r. kościół został przejęty przez ewangelików i z krótką przerwą w latach 1700-1707 pozostaje w ich posiadaniu do dnia dzisiejszego. W wyniku częstych pożarów kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Najtragiczniejszy pożar w dziejach Kluczborka miał miejsce 23 kwietnia 1737 r., który strawił prawie całe miasto. Tak wielką katastrofę opisał w swojej kronice miejscowy pastor Adam Thuler: „W trzecie święto wielkanocne krótko po północy, dobre miasto Kluczbork z woli wszechmogącego Boga zostało nawiedzone straszliwym ogniem z niebios, który w dwie godziny strawił całe miasto oraz bez możliwości ratunku umiłowany kościół, plebanię i szkoły obrócił w popiół. Ludzie niewiele lub nic nie uratowali z dobytku. W drugi dzień Wielkanocy odprawiliśmy ostatnie nabożeństwo w ciszy i spokoju Pańskim, ale trzecie święto stało się dniem żałoby. (...) Nic nie pozostało z dzwonów, ławek, pięknego chóru - wszystko zostało obrócone w popiół”. Po tym wielkim pożarze, wnętrze kościoła zostało ponownie gruntownie przebudowane. Obecny wystrój świątyni wykonał wrocławski rzeźbiarz Leopold Jaschke w latach 1750-1760. Ołtarz, ambona, chrzcielnica i prospekt organowy wykonano w stylu rokoko, w którym dominuje kolor biały i złoty. W latach 1795-1797 nadbudowano górną kondygnację wieży, a w 1806 roku zamontowano na niej zegar. W latach 1708-1769 plac wokół kościoła służył jako cmentarz.Pod koniec lat 80. powstała Fundacja Kluczborskich Wieczorów Muzycznych, dzięki której co roku w okresie maj–wrzesień w kościele odbywają się koncerty organowe z udziałem słynnych wykonawców krajowych i zagranicznych.

Szlak miejski po zabytkach Kluczborka. Zobacz najcenniejsze ...

Zobacz, gdzie są murale w Kluczborku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska