Zespoły TSKN są coraz lepsze. Projekt koordynacji zespołów artystycznych TSKN prowadzony był w całym 2018 r.

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Członkowie zespołów „Veilchen” i „Regenbogen” wzięły udział w warsztatach wokalnych prowadzonych przez panią Kornelię Cichoń.
Członkowie zespołów „Veilchen” i „Regenbogen” wzięły udział w warsztatach wokalnych prowadzonych przez panią Kornelię Cichoń. Fot. Archiwum Prywatne
Dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec zespoły śpiewacze i chóry mogły korzystać z warsztatów i wsparcia teoretycznego.

Pierwsze działania w kierunku ożywienia pracy naszych zespołów polegały na prowadzeniu warsztatów wokalnych dla zespołów śpiewaczych i chórów – mówi Paulina Magosz, koordynator zespołów artystycznych TSKN. - Grupy, które wyraziły taką chęć mogły w swoich miejscach prób rozwijać się pod okiem Oskara Koziołka-Goetza. Dzięki temu zespoły, które nie mają na co dzień profesjonalnego wsparcia muzycznego mogły rozwinąć swoje umiejętności wokalne. Grupy, które opiekę muzyczną na co dzień mają, pracowały nad bardziej szczegółowymi elementami z zakresu intonacji czy interpretacji.

Od połowy roku działania związane z projektem prowadziła Paulina Magosz, prowadząc warsztaty równolegle z działalnością Oskara Koziołka-Goetza w zespołach.

- Zależało nam na integracji środowiska śpiewaczego – mówi. - W dwóch terminach udało nam się zorganizować warsztaty dyrygenckie, w których wzięły udział osoby nie tylko wykształcone w tym kierunku, ale także te, które zajmują się prowadzeniem grup amatorsko. Uczestnicy mieli okazję obserwować pracę doświadczonych i cenionych muzyków: dr Małgorzaty Podzielny, Franciszka Borysowicza, Tadeusza Eckerta, Aleksandry Sozańskiej-Kut i Oskara Koziołka-Goetza oraz funkcjonowanie takich renomowanych zespołów lub chórów jak „Kupskie Echo”, „Canthabiles” czy „Solaris”.

Okazję do zintegrowania chórów działających pod auspicjami TSKN było przygotowanie wspólnego występu podczas Festiwalu Kultury Niemieckiej we Wrocławiu, gdzie 80-osobowy połączony chór wykonał wspólnie pieśni w języku niemieckim.

- Postawiliśmy również na przyszłość mniejszości , czyli dzieci i młodzież – podkreśla pani Magosz. - Dwujęzyczne warsztaty wokalne dla zespołów: „Veilchen” oraz „Regenbogen” przeprowadziła Kornelia Cichoń – absolwentka opolskiej muzykologii oraz studentka HfKM Regensburg. Równolegle odbywały się spotkania i hospitacje części zespołów działających przy TSKN.

- W 2019 roku będziemy prowadzić dwa projekty - dodaje Paulina Magosz. - Pierwszy będzie adresowany do zespołów kultywujących taniec ludowy (warsztaty w siedzibie zespołu „Śląsk” oraz odtworzenie ludowych nagrań). Główny projekt pozwoli na doszkolenie muzyków, wokalistów oraz osób prowadzących zespoły, dyrygentów i kapelmistrzów orkiestr.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska