Zmarł emerytowany rezydent parafii katedralnej w Opolu. Blisko 40 lat służył w Afryce. Pogrzeb dziś w RPA

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Ks. Stanisław Jagodziński SCP zostanie pochowany w RPA.
Ks. Stanisław Jagodziński SCP zostanie pochowany w RPA. Kolaż NTO
W Afryce zmarł ks. Stanisław Jagodziński SCP, emerytowany rezydent parafii katedralnej w Opolu. Ponad 40 lat swojego życia spędził za granicą, głównie na misjach w Afryce.

Kuria Diecezji Opolskiej poinformowała, że w piątek 31 maja 2024 roku zmarł ks. Stanisław Jagodziński SCP, emerytowany rezydent Parafii Rzymskokatolickiej Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu.

Ks. Stanisław Jagodziński pochodzi z Sycowa w archidiecezji wrocławskiej. Początkowo swoją posługę sprawował w Towarzystwie Salezjańskim. Pierwszą profesję zakonną złożył 22 sierpnia 1979 roku. Po niespełna trzech latach, 1 lipca 1982 roku wyjechał na misje. Pracował przez rok w Zambii, następnie w latach 1983-1987 odbył studia teologiczne w Durham w Anglii.

19 czerwca 1987 roku przyjął święcenia kapłańskie, po czym powrócił do Zambii, gdzie spędził kolejne 8 lat (1987-1995). Następnie pracował w Malawi (1995-1997), a od 1998 r. przez wiele lat służył w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki. Był tam proboszczem powstałej 28 listopada 2008 roku parafii Miłosierdzia Bożego w dzielnicy Walkerwil. W 2022 roku odszedł z zakonu salezjanów, po czym wstąpił do Instytutu Sług Chrystusa Kapłana i pozostał w Afryce. Został inkardynowany do diecezji Mohale Hoek w Lesoto.

W 2023 roku, jako Delegat Generalny Instytutu Sług Chrystusa Kapłana na Europę, przybył do Polski do diecezji opolskiej. Został mianowany przez biskupa opolskiego rezydentem w parafii katedralnej Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. Niestety ze względów zdrowotnych po miesiącu musiał odejść z duszpasterstwa parafialnego i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Opolu.

Zmarł 31 maja 2024 roku w czasie pobytu w Republice Południowej Afryki i tam zostanie pochowany. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 6 czerwca w parafii Miłosierdzia Bożego w dzielnicy Walkerwil w Johannesburgu (RPA). Tego samego dnia o godz. 7.00 w kaplicy Domu Księży Emerytów w Opolu odprawiono mszę świętą żałobną.

Pogrzeb odbędzie się w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Johannesburgu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska