Zniknie jedna z ostatnich takich PRL-owskich galerii handlowych. Pawilon U-75 w Kluczborku [wideo]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Pawilon U-75 w Kluczborku oddano do użytku w 1979 roku. Od tamtego czasu nie przeszedł gruntownego remontu.
Pawilon U-75 w Kluczborku oddano do użytku w 1979 roku. Od tamtego czasu nie przeszedł gruntownego remontu. fot. Mirosław Dragon
Pawilon U-75, czyli słynny kluczborski „Blaszak”, zostanie sprzedany za ponad 3 miliony zł. Pawilon handlowy zostanie rozebrany, a w jego miejsce stanie supermarket z dużym parkingiem.

W latach PRL-u takie blaszane pawilony handlowe stały w wielu miastach.

W Kluczborku stoi do dzisiaj w centrum, przy ul. Grunwaldzkiej, tuż obok dworca PKS. Oficjalnie nazywa się pawilon U-75, ale wszyscy mieszkańcy nazywają go od lat „blaszakiem”. Są tutaj sklepy, market spożywczy, a nawet gabinety lekarskie.

Wkrótce jednak kluczborski blaszak przejdzie do historii, ponieważ jego właściciel, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przyszłość”, sprzedaje go.

- Podpisaliśmy już umowę przedwstępną o sprzedaży pawilonu U-75 sieci Aldi - informuje Andrzej Nowak, prezes spółdzielni mieszkaniowej.- Decyzję o sprzedaży walne zgromadzenie podjęło już w 2016 r. Zimą rok temu mieliśmy tam awarię wody. Jej usunięcie kosztowało 30 tysięcy zł. Dochody z wynajmu nie pokrywały nawet wydatków.

Aldi kupi kluczborski blaszak za ponad 3 miliony zł.

Pieniędzmi podzielą się: spółdzielnia „Przyszłość” i dwóch właścicieli lokali na terenie pawilonu.

Aldi rozbierze stary pawilon i zbuduje w tym miejscu supermarket z parkingiem.

- Ta część miasta diametralnie zmieni swój wygląd. Zniknie piętrowy, niszczejący pawilon - dodaje Andrzej Nowak. - Przy nowym dyskoncie Aldi będzie duży parking na 80 miejsc. Uzgadniamy z nowym właścicielem, żeby w godzinach, kiedy sklep będzie nieczynny, parking był dostępny dla wszystkich mieszkańców.

W blaszaku ciągle jest ponad 20 najemców. W grudniu dostaną oni 3-miesięczne wypowiedzenie i ofertę innych lokali. Sklepy w starym blaszaku będą czynne zatem do końca marca. Później rozpocznie się rozbiórka pawilonu.

Z kroniki Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość”:
„W związku z dużym przyrostem efektów mieszkaniowych rodzi się potrzeba przyrostu lokali handlowo-usługowych. I tak w roku 1979 oddajemy do użytku pawilon handlowo- usługowy U-75 mieszczący się przy ul. Grunwaldzkiej”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska