79. rocznica wybuchu II Wojny Światowej w Opolu. "Strzeżmy się nacjonalizmów" - apelował kombatant i sybirak

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Wojewódzkie obchody 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Opolu.
Wojewódzkie obchody 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Opolu. Edyta Hanszke
Weterani i kombatanci, żołnierze, harcerze, przedstawiciele innych służb mundurowych, politycy, uczniowie i mieszkańcy wzięli udział w wojewódzkich uroczystościach.

Napaść na Polskę 1 września 1939 roku to nie była jeszcze wojna światowa - zaznaczył Henryk Kosidło na początku swojego wystąpienia podczas uroczystości obchodzonych w sobotę w Opolu. - To była wojna obronna narodu polskiego przed agresją Niemiec hitlerowskich, a od 17 września - również przed agresją sowiecką. Nie wszystkie narody obchodzą wybuch wojny w tym samym dniu. Polska nie miała szans w kampanii wrześniowej, bo zaatakowano nas z trzech stron.

Kiedy wybuchła wojna, Henryk Kosidło miał 14 lat i był harcerzem. - Wszyscy harcerze - chłopcy przeszliśmy półroczne przeszkolenie w zakresie służby meldunkowo-obserwacyjnej - wspominał. - W nocy 31 sierpnia pełniłem dyżur do północy z osobą dorosłą, a nad ranem wybuchła wojna. Jako 19-latek wziąłem udział w walkach o Berlin. To był czas, kiedy młodzież musiała bardzo szybko dojrzewać - zauważył kombatant.

Na mszy św. w kościele Franciszkanów w Opolu, i potem na rynku, rocznicę wojny uczcili żołnierze i przedstawiciele innych służb mundurowych, harcerze, politycy, uczniowie, księża, garstka świadków tamtych czasów i nieliczni mieszkańcy.

- 1 września to data poruszająca Polaków. I choć kampania wrześniowa zakończyła się klęską armii polskiej i okupacją niemiecką i radziecką naszego kraju, to właśnie zbrojny opór Polaków położył kres podbojom Niemców w Europie i zapoczątkował koalicję antyhitlerowską - przypomniała Violetta Porowska, wicewojewoda opolska.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, zauważył analizując fakty historyczne, że życzenie "nigdy więcej wojny" pozostaje, niestety hasłem, bo i dziś w wielu krajach toczą się działania wojenne.

Pytany o to, jaka lekcja płynie z pamięci o wojnie dla współczesnych Polaków Henryk Kosidło mówił, że musimy się jak ognia wystrzegać nacjonalizmu. - Szukać współpracy i współżycia. Bogu dziękować za Unię Europejską i NATO, bo to jedyna gwarancja bezpieczeństwa Polski - podkreślił.

Obchody 79 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

79. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystości na Wes...

Od Wielunia się zaczęło. Obchody 79. rocznicy wybuchu II woj...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska