Centrum przesiadkowe Opole Wschodnie. Nie wiadomo kiedy zakończy się budowa [WIDEO, ZDJĘCIA]

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Ruszyły przygotowania do wykonania nowego przebicia w nasypie kolejowym przy Opolu Wschodnim. Budowa centrum przesiadkowego nie ma aktualnie obowiązującego terminu zakończenia
Ruszyły przygotowania do wykonania nowego przebicia w nasypie kolejowym przy Opolu Wschodnim. Budowa centrum przesiadkowego nie ma aktualnie obowiązującego terminu zakończenia Piotr Guzik
Budowa centrum przesiadkowego Opole Wschodnie miała się zakończyć w październiku tego roku. Termin ten nie jest jednak aktualny. Nowego nie ma. Miasto wciąż negocjuje go z wykonawcą.

Inwestycja ruszyła przed rokiem. Wtedy w rejonie skrzyżowania ulic Oleskiej, Batalionów Chłopskich i Bohaterów Monte Cassino dokonano masowej wycinki drzew. Potem rozpoczęło się przekładanie sieci kolidujących z inwestycją.

Tych odkrywano jednak więcej, niż wynikało z dokumentacji projektowej. To wydłużyło cały proces przekładania sieci, a także podniosło wartość inwestycji z początkowych 137 do 140 mln zł.

Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg, zapowiada, że wkrótce przełączone zostaną wodociąg i ciepłociąg. – Dzięki temu znikną szpetne rury z wiaduktu kolejowego nad ul. Oleską – mówi.

Rzecznik MZD wskazuje, że w rejonie skrzyżowania trwa budowa ekranów akustycznych. - Gotowy jest też tunel pieszo rowerowy w okolicy stacji paliw oraz parking przy stadionie piłkarskim – wylicza.

Trwają też prace przy estakadzie nad ul. Oleską, w tym jej najazdach oraz podporach. Konstrukcja powstaje wzdłuż nasypu kolejowego. Od niedawna trwają tam też przygotowania do wykonania przecisku w nasypie, który umożliwi połączenie ulicy Katowickiej z Rataja.

- Na razie polegają one na umieszczeniu w nim kilkudziesięciu stalowych rur, które zabezpieczą m.in. istniejący dworzec kolejowy. Kiedy wszystkie rury znajdą się już w nasypie, to rozpocznie się właściwy przecisk, który doprowadzi do powstania tunelu – mówi Adam Leszczyński.

Przypomnijmy, że pierwotny plan zakładał, iż ów przecisk będzie wykonywany wiosną minionego roku. Potem roboty te sukcesywnie odkładano w czasie, m.in. z powodu konieczności dodatkowych ekspertyz budowy nasypu oraz prac na dworcu prowadzonych przez PKP.

W środę pracownicy firmy Warbud rozpoczęli wygradzanie terenu dworca autobusowego w Opolu. Wkrótce ruszy tam budowa parkingu wielopoziomowego. Rozebrane mają być też pobliskie pawilony. W części z nich koczowali bezdomni. Usunięto też już też kolejne metalowe bariery przy stanowiskach postojowych.

Centrum przesiadkowe Opole Główne. Ruszyło grodzenie terenu ...

Dodajmy, że do wykonania pozostał m.in. tunel pod ul. Oleską, a także wielostanowiskowy przystanek autobusowy w rejonie kampusu UO, w miejscu wyburzonej stacji benzynowej. Na budowie słyszymy, że opóźnienie w robotach jest wielomiesięczne. Nikt jednak nie chce wskazać konkretnie, jak duży jest poślizg.

Nie robi też tego MZD. Adam Leszczyński przyznaje jednak, że termin ukończenia inwestycji w październiku tego roku nie jest aktualny. Zaznacza, że nadal trwają rozmowy w konsorcjum Banimex – Azi-Bud (wykonawcy centrum przesiadkowego) i dopiero po podpisaniu aneksu do umowy możliwe będzie wskazanie kiedy prace będą zakończone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska