Delegaci na Zjazd TSKN uchwalili rezolucję w sprawie powiększenia Opola

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Poseł Ryszard Galla złożył projekt rezolucji w komisji wniosków.
Poseł Ryszard Galla złożył projekt rezolucji w komisji wniosków. Krzysztof Ogiolda
Stanowisko mniejszości negatywnie ocenia plan prezydenta Opola dotyczący powiększenia miasta. Zostało ono przyjęte jednogłośnie.

Projekt uchwały – jej obszerne fragmenty poniżej - zaprezentował poseł MN na Sejm RP Ryszard Galla.

"Walne Zebranie Delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim negatywnie ocenia plan Prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego dotyczący kwestii powiększenia miasta o okoliczne sołectwa z gmin Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Prószków, Turawa – czytamy w rezolucji.

Plan Prezydenta wprost narusza utrwaloną, wielowiekową, historyczną, ale i ekonomiczną strukturę „małych ojczyzn”, tych opolskich gmin. Gminy dotknięte planem Pana Prezydenta stanowią faktyczne wspólnoty społeczne, które od lat bardzo intensywnie pracują na wewnętrzny proces integracji, który aktualnie może zostać zahamowany.
Forma ogłoszenia tego planu za pośrednictwem mediów, bez wcześniejszych spotkań z zainteresowanymi stronami, jak również fakt przyjęcia przez Radę Miasta Opola uchwały intencyjnej, mimo wielkiego sprzeciwu społecznego (94 do 99 % głosów przeciw w konsultacjach przy wysokiej frekwencji na poziomie od 40 do nawet 60% uprawnionych do głosowania), świadczy w naszej opinii o ignorowaniu podstawowych zasad demokracji i dialogu, których podwaliną musi zawsze być budowanie szerokiego zaufania społecznego.

Negatywne stanowiska w sprawie poszerzenia granic administracyjnych Opola, wyraziły rady tych gmin, Rada Powiatu Opolskiego, Konwent Starostów Powiatów woj. opolskiego oraz Sejmik Województwa Opolskiego. Gremia te negatywnie oceniają zarówno samą inicjatywę, jak i styl prowadzenia debaty publicznej przez Prezydenta Opola. (...)

Delegaci podkreślili, iż zmiana proporcji narodowościowych przez zmianę granic administracyjnych jest sprzeczna z ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz z Konwencją ramową Rady Europy o ochronie mniejszości.
Działania Prezydenta pokazują wprost, iż oprócz celów ekonomicznych jednym z celów planowanego poszerzenie granic miasta Opola, jest bezpośredni wpływ na zmianę proporcji narodowościowych w tym konkretnym regionie zamieszkiwanym przez mniejszość niemiecką. O ile bowiem w powiecie opolskim, wg spisu powszechnego z 2011 roku, 19,82% deklaruje narodowość niemiecką, o tyle w samym mieście Opolu (mieście na prawach powiatu) jest to jedynie 2,46%. Jest rzeczą oczywistą, iż zmiana tych proporcji utrudni obywatelom polskim narodowości niemieckiej korzystanie z możliwości prawnych, gwarantowanych polskim i europejskim prawodawstwem w tym zakresie. (...)

Deklarując chęć dalszej współpracy wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec obecnej próby zburzenia wspólnoty, jaką wspólnie tutaj w regionie przez ostatnie 26 lat zbudowaliśmy. Rozbicie wzajemnej solidarności samorządów ale i mieszkańców województwa opolskiego w dłuższej perspektywie prowadzi do dezintegracji regionu tak silnego w czasie, w którym decydowało się jego istnienie. Pozbawiony solidarności region nie będzie w stanie tworzyć silnej wspólnoty, broniącej takich wartości jak otwartość, poszanowanie dla innych kultur, tolerancja, które wspólnie w ostatnich dekadach wypracowaliśmy i które nas dzisiaj pozytywnie wyróżniają w Polsce i w Europie. Mając na względzie wspólny interes wszystkich grup społecznych zamieszkujących województwo opolskie jakim jest spójny rozwój całego regionu iż celowym jest jak najszybsze podjęcie konstruktywnego dialogu na partnerskich zasadach w tym zakresie."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska