Jest pierwszy przetarg na modernizację zbiornika w Nysie

Krzysztof Strauchmann [email protected]
fot. archiwum
fot. archiwum
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ogłosił wreszcie przetarg na wykonanie I etapu modernizacji zbiornika wodnego w Nysie.

Chodzi o gruntowną przebudowę kryta rzeki Nysy Kłodzkiej na odcinku 9,5 kilometra od Nysy aż do leżącej niżej wsi Kubice. Prace warte są szacunkowo 122 mln zł. W ich ramach wykonawca musi m.in. rozebrać dwa stare jazy w mieście i wybudować nowe jazy klapowe. Trzeci jaz ma być gruntownie zmodernizowany.

Zobacz: Nysa. Remont zbiornika już za rok?

W Nysie powstaną nowe obwałowania przeciwpowodziowe, a już istniejące zostaną wzmocnione. Trzeba będzie przebudować wszystkie sieci wodociągowe, gazowe i kanalizacyjne, przechodzące przez rzekę. Na zmodernizowanych wałach urządzone zostaną tereny zielone ze ścieżkami spacerowymi. Nasadzona zostanie też nowa zieleń. Prace potrwają do 2015 roku.

- W efekcie tych prac nieszkodliwy, całkiem bezpieczny przepływ wody korytem rzeki, ma się zwiększyć z obecnych 150 metrów sześciennych wody na sekundę do 400 metrów - mówi Magdalena Łońska, rzecznik prasowy RZGW we Wrocławiu. - Przepływ powodziowy, w czasie którego woda mieści się w koronie wałów, ale może dochodzić do lokalnych podtopień, wzrośnie z obecnych 860 metrów sześciennych na sekundę do 1400 metrów.

Zobacz: Nysa. NIK: kontrole niepełne!

W lipcu 1997 roku miasto zalała fala powodziowa prowadząca 1,5 tys. metrów sześciennych wody w ciągu sekundy, bo trzeba było opróżniać przeciążoną tamę.

Jak zapowiada dyrektor wrocławskiego RZGW Witold Sumisławski, jeszcze w styczniu będzie ogłoszony przetarg na II etap prac, obejmujących modernizację samej zapory wraz z tzw. budowlą zrzutową. Tama zostanie wzmocniona i przygotowana do spuszczania w wypadku powodzi zwiększonej fali.

- Pierwszy przetarg miał być ogłoszony planowo jeszcze w grudniu, ale niespodziewanie Komisja Europejska zażądała od nas opracowania nowej dokumentacji, dotyczącej zgodności tej inwestycji z Ramową Dyrektywą Wodną - mówi Magdalena Łońska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska