Kędzierzyn-Koźle. Zielone światło dla elektrowni

Tomasz Kapica
fot. archiwum
fot. archiwum
Zasilana gazem siłownia będzie kosztowała 4 miliardy złotych.

Blok powstanie na terenie istniejącej elektrowni Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu i zasilany będzie gazem ziemny. Jego moc określono na 850 MW. Inwestycję zrealizuje spółka Tauron Polska Energia wraz z KGMH Polska Miedź. Kilka dni temu zakończono tzw. postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia.

Zobacz: Elektrownia Opole do kupienia?

To skomplikowana procedura, polegająca na kompletowaniu dokumentacji i zezwoleń dotyczących ochrony przyrody. Urzędnicy odpowiedzialni za środowisko dali zielone światło dla budowy elektrowni.

Teoretycznie jeszcze w tym roku ma być ogłoszony przetarg na prowadzenie prac budowlanych (ich zakończenie planuje się na 2015 rok). Problem jednak w tym, że wciąż nie wiadomo, jaką drogą będzie doprowadzany gaz do siłowni. To ważne, bo roczne zużycie tego surowca w Blachowni ma przekraczać 1,1 mld metrów sześciennych.

Istniejąca instalacja nie jest gotowa na takie obciążenia. Budowa nowej może opóźnić prace przy samej elektrowni. Początkowo planowano, że będzie ona zasilana w tradycyjny sposób.

Zobacz: Opole. Ciepło z ECO czeka podwyżka

- W latach 2009-2010 planowano budowę bloku na węgiel kamienny o mocy 910 M. W roku 2011 inwestor zmienił jednak zdanie i złożył wniosek o wydanie tzw. decyzji środowiskowej dla budowy elektrowni gazowej - przypomina Tomasz Wolny ze Stowarzyszenia Technologii Ekologicznych z Opola, które bacznie przygląda się całej inwestycji.

To oznacza m. in. brak emisji rtęci i innych metali ciężkich do Odry. Bardzo poważnie zmniejszy się też zapylenie nad Kędzierzynem-Koźlem. Wyższy koszt paliwa (gaz jest droży od węgla) będzie skompensowany mniejszymi kosztami budowy elektrowni, mniejszymi opłatami środowiskowymi i za prawa do emisji CO2.

Istniejące bloki węglowe w Blachowni mają zostać wyłączone z eksploatacji. Taka siłownia będzie miała także większą sprawność niż obecna. Jej budowa pochłonie około 4 mld złotych. To będzie wielki zastrzyk pieniędzy dla lokalnej gospodarki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska