Komitety wyborcze zgłoszone. Na Opolszczyźnie jest ich ponad 200

Piotr Guzik
Piotr Guzik
W województwie opolskim do wyborów 2018 zgłosiło się około stu komitetów mniej, niż w 2014 roku.
W województwie opolskim do wyborów 2018 zgłosiło się około stu komitetów mniej, niż w 2014 roku. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
W poniedziałek upłynął termin zgłaszania komitetów w opolskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego. Zgłosiło się dokładnie 208, ale jeszcze nie wiadomo, czy wszystkie zostaną zarejestrowane.

Rejestracja lokalnych komitetów wyborczych rozpoczęła się 16 sierpnia, krótko po tym, jak premier Mateusz Morawiecki wyznaczył termin wyborów samorządowych na 21 października.

Pierwszym zarejestrowanym w województwie opolskim był Komitet Wyborczy Wyborców Arkadiusza Wiśniewskiego, urzędującego prezydenta Opola, który walczyć będzie o drugą kadencję.

W opolskiej delegaturze KBW wnioski o rejestrację można było składać do poniedziałku do godz. 15.30.

- Wpłynęło 208 zgłoszeń z całego województwa - informuje Rafał Tkacz, dyrektor KBW w Opolu.

Dodaje, że nie oznacza to, iż wszystkie będą zarejestrowane. - Do tej pory co prawda nie mieliśmy takiego przypadku, jednak na weryfikację ostatnich zgłoszeń komisarz wyborczy ma trzy dni. Przyczyną ewentualnego braku rejestracji może być niewystarczająca liczba podpisów bądź nieodpowiednia forma zgłoszenia - tłumaczy.

O sto wniosków mniej

W porównaniu do wyborów samorządowych z 2014 roku do opolskiej KBW wpłynęło o około stu zgłoszeń mniej. Przyczyną najprawdopodobniej jest zmiana ordynacji wyborczej w przypadku miast liczących ponad 25 tys. mieszkańców.

Wcześniej takie miasta były podzielone na kilkanaście jednomandatowych okręgów wyborczych. Teraz okręgów jest mniej i kandydaci do rady będą wybierani z list. To oznacza, że wywalczenie mandatu radnego poprzez założenie jednoosobowego komitetu jest w takich miastach znacznie większym wyzwaniem, niż wtedy, gdy obowiązywały w nich JOW-y. Konieczne jest bowiem przekroczenie pięcioprocentowego progu wyborczego.

- W województwie opolskim ta zmiana dotyczy praktycznie wszystkich miast powiatowych za wyjątkiem Olesna. Dotyka ona również Głuchołazów, które co prawda nie są miastem powiatowym, ale mają ponad 25 tysięcy mieszkańców - wyjaśnia Rafał Tkacz.

Jakie są kolejne terminy

Przed komitetami, którym udało się w terminie zarejestrować, teraz kolejne obowiązki.

Najbliższy już 6 września. Wtedy upływa czas na zgłaszanie osób na członków terytorialnych komisji wyborczych.

- Natomiast zgłoszenia list kandydatów do rad gmin, powiatów i sejmiku przyjmowane będą do 16 września do północy. Kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast można zgłaszać do 26 września do północy - wylicza Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy dla obszaru Opole II.

OPOLSKIE INFO - 24.08.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska