Nasza Loteria

Lewica Razem. Zobacz program partii, jakie ma poglądy i co proponuje wyborcom

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
„Zdrowie ponad zyski” to punkt programu Lewicy Razem opisujący kwestie zdrowia publicznego
„Zdrowie ponad zyski” to punkt programu Lewicy Razem opisujący kwestie zdrowia publicznego Lukasz2, CC0, via Wikimedia Commons
Lewica Razem to ugrupowanie o poglądach socjaldemokratycznych i proeuropeistycznych, które wyróżnia się wyrazistymi stanowiskami w różnych sprawach istotnych dla obywateli. W opublikowanym przez tę partię programie wyborczym można znaleźć liczne odniesienia do polityki krajowej i samorządowej, jak i uzyskać informacje na temat podejścia jej członków do polityki zagranicznej, w tym tej dotyczącej Rosji.

Polityka krajowa Lewicy Razem

Ustrój i sądownictwo

Lewica Razem program w zakresie ustroju i sądownictwa ma bardzo szczegółowy. Centralnym punktem jest demokratyzacja procesu wyborczego. Działacze tego ugrupowania chcą wprowadzić system Pojedynczego Głosu Przechodniego (tzw. STV). Obywatele będą w jego ramach głosować na osoby, a jednocześnie zapewniona będzie reprezentacja mniejszości.

Istotne rozwiązania proponowane przez Lewicę Razem to także ograniczenie kadencji parlamentarzystów do maksymalnie dwóch (tj. do 8 lat) oraz wprowadzenie zasady, że wniosek o referendum w określonym temacie, podpisany przez minimum 500 tys. obywateli nie może zostać zignorowany przez parlament.

Nowe postulaty przedstawiono na konwencji 16 września

Jeśli chodzi o samych posłów, ich wynagrodzenie ma być z kolei ograniczone do trzykrotności płacy minimalnej. Ponadto Lewica Razem chce znacznie zmodyfikować system finansowania partii politycznych. W jego ramach mają one otrzymywać fundusze celowe na wynajem biur, zatrudnienie niewielkiej liczby pracowników, publikację materiałów informacyjnych i wyborczych oraz ekspertyzy programowe. W takim systemie komercyjne spoty i płatne billboardy będą opłacane wyłącznie z funduszów własnych poszczególnych ugrupowań.

Istotne rozwiązania promowane przez Lewicę Razem dotyczą także policji. To ugrupowanie chce wprowadzić demokratyczne mechanizmy kontroli i prewencji nadużyć funkcjonariuszy. Celem Lewicy Razem jest ponadto współpraca służb mundurowych z pracownikami pomocy społecznej. Pozwoli to na odpowiednie reagowanie w sytuacjach krytycznych już na etapie pierwszej interwencji.

Jeśli chodzi o sądownictwo, program Lewicy Razem przewiduje głęboką reformę. Jej działacze popierają modyfikację przepisów o Sądzie Najwyższym, która pozwoliłaby na zdobycie w najbliższej przyszłości środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Wybory na żywo! Zobacz naszą relację wyborczą

Zajrzyj na specjalny serwis wyborczy

Polityka społeczna

Polityka społeczna to także istotny punkt programu Lewicy Razem. Najważniejsze rozwiązania w tej kwestii proponowane przez to ugrupowanie to:

 1. Stworzenie państwowego programu budowy mieszkań pod wynajem.
 2. Zakaz eksmisji na bruk i do pomieszczeń, które nie nadają się do zamieszkania.
 3. Ustanowienie wysokości płacy minimalnej na umowie o pracę na poziomie 2/3 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.
 4. Zlikwidowanie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego pozwalającego na unikanie przez pracodawców wypłacania nadgodzin.
 5. Wprowadzenie jawności płac.
 6. Doprowadzenie wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy ze względu na zwolnienie lekarskie i zasiłku chorobowego do 100 proc. płacy zasadniczej wraz z premiami i dodatkami.
 7. Zwiększenie liczby pracowników socjalnych na terenach dotkniętych silnym bezrobociem i ubóstwem.
 8. Wprowadzenie punktu bezpłatnych porad prawnych w każdej gminie.
 9. Podniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z zasiłków rodzinnych, do poziomu wyższego niż minimum egzystencji.
 10. Przeniesienie obowiązku ścigania osób uchylających się od płacenia alimentów na państwo.
 11. Zapewnienie miejsca w przedszkolach i żłobkach wszystkim dzieciom – w tym także, jeśli chodzi o opiekę popołudniową i weekendową.
 12. Wprowadzenie jednolitego, 480-dniowego urlopu rodzicielskiego, który będzie dzielony po równo pomiędzy rodziców.

Program polityki społecznej Lewicy Razem jest zatem bardzo szeroki i uwzględnia potrzeby różnych grup wyborców. To dlatego to ugrupowanie cieszy się niesłabnącą popularnością.

Przedsiębiorczość, podatki i gospodarka

W kwestii przedsiębiorczości Lewica Razem postuluje wprowadzenie zasady, że każda firma może skorzystać z dodatkowych środków publicznych, ale tylko wtedy, gdy przestrzega praw pracowniczych i zapewnia dobre warunki pracy. To ugrupowanie sprzeciwia się jednocześnie niekorzystnym porozumieniom handlowym (którego przykładem jest CETA między UE a Kanadą stwarzająca dobra przywileje dla korporacji, co utrudnia rozwój przemysłu, a nawet zagraża demokracji).

Lewica Razem chce przeprowadzić również pewne zmiany w podatkach, które, jej zdaniem, sprawią, że będą one sprawiedliwe. Mają one dotyczyć m.in.:

 • Modyfikacji progresywnej skali podatkowej od dochodów osób fizycznych, aby najwyższe podatki płacili milionerzy.
 • Zniesienia górnej granicy dochodu, od której odprowadzane są składki emerytalne.
 • Zlikwidowania przywileju płacenia podatku liniowego przez przedsiębiorców.
 • Wprowadzenia progresywnego podatku dla firm, który pozwoli na rozkręcenie biznesu przez młode i mniejsze firmy będące na rynku stosunkowo krótko i nieosiągające wysokich dochodów, co uprawniałyby je do odprowadzania jak najniższego podatku.
 • Zlikwidowanie przywilejów podatkowych firm działających w tzw. specjalnych strefach ekonomicznych oraz Kościołów i związków wyznaniowych.
 • Ujednolicenie systemu interpretacji prawa podatkowego tak, by nie ponosić dodatkowych kosztów.

W kwestiach gospodarczych członkowie Lewicy Razem postawili sobie za cel stworzenie nowych miejsc w przemyśle przez stworzenie funduszu celowego, który będzie inwestować w nowoczesne pod względem technologicznym rozwiązania. To ugrupowanie sprzeciwia się jednocześnie podnoszeniu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Zdaniem działaczy Lewicy Razem droższe kredyty bankowe i ich substytuty wpływają na wzrost kosztów finansowania się firm i inwestycji. Mogą także doprowadzić do pojawienia się dużych nierówności w poziomie życia w związku z obarczeniem dodatkowymi kosztami kredytobiorców, którzy zaciągnęli zobowiązanie w banku na zakup mieszkania.

POZNAJ PROGRAM INNYCH PARTII:
Prawo i Sprawiedliwość
Platforma Obywatelska
Konfederacja
Polskie Stronnictwo Ludowe
Ruch Polska 2050

Edukacja

Edukacja jest ważnym punktem programu Lewicy Razem. Świadczy o tym fakt, że działacze tego ugrupowania chcą zwiększenia na ten cel nakładów do 6% PKB. Pensje nauczycieli mają być w związku z tym powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce krajowej, a ponadplanowy czas pracy – rozliczany w formie nadgodzin doliczanych do wypłaty. Celem Partii Lewica Razem jest również bezpłatny i równy dostęp do wszystkich wysokiej jakości podręczników, materiałów i narzędzi do nauki, bez względu na poziom nauczania.

Lewica Razem popiera też dotowane z budżetu państwa pełnowartościowe posiłki wraz z zapewnieniem odpowiednich warunków do ich spożycia w każdej placówce oświatowej dzięki stworzeniu stołówek. To ugrupowanie akceptuje oprócz tego wsparcie socjalne dla studentów. Jej działacze postulują m.in. podniesienie dochodu uprawniającego do stypendium do poziomu 100% minimum socjalnego oraz zwiększenie wsparcia dla osób pochodzących spoza dużych miast, szczególnie w kwestii dostępności akademików.

To jednak nie wszystkie propozycje tego ugrupowania w zakresie edukacji. Postuluje ono również o to, by klasy w szkołach zostały ograniczone do maksymalnie 20 osób, a we wszystkich placówkach była wprowadzona profesjonalna opieka psychologiczna i pedagogiczna oraz obowiązkowe szkolenia antydyskryminacyjne i antyprzemocowe dla kadry.

Zdaniem działaczy Lewicy Razem w miejsce lekcji wychowania do życia w rodzinie powinien być wprowadzony szeroki program edukacji seksualnej prowadzony przez wykwalifikowany personel. Zajęcia szkolne mają ponadto obejmować edukację klimatyczną, naukę o prawach pracowniczych i wychowania obywatelskiego oraz kwestie związane z profilaktyką uzależnień.

Zdrowie

Kwestie zdrowia publicznego zostały opisane w programie Lewicy Razem w punkcie „Zdrowie ponad zyski”. Podstawowym punktem wyjścia jest podniesienie nakładów na służbę zdrowia tak, by nowoczesne leczenie było dostępne dla wszystkich obywateli. Lewica Razem zapowiada, że będzie dążyć do podniesienia pensji pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, fizjoterapeutów i innych osób wykonujących zawody medyczne.

Lewica Razem postuluje ponadto zwiększenie dostępności zawodu lekarza poprzez poszerzenie liczby miejsc na specjalizacjach. Zamierzeniem tego ugrupowania jest ponadto przywrócenie opieki pielęgniarskiej i stomatologicznej oraz obowiązkowych szczepień w szkołach. W obliczu sytuacji postpandemicznej działacze Lewicy Razem postulują także wzmocnienie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Lewica Razem akceptuje ponadto pełną refundację środków antykoncepcyjnych i zabiegów in vitro. Popiera także dopuszczalność aborcji na żądanie ciężarnej, do co najmniej 12. tygodnia ciąży. To jednak nie wszystko w kwestii zdrowia. Intrygującym punktem programu Lewicy Razem jest bowiem legalizacja marihuany i odejście od karania za zażywanie substancji psychoaktywnych.

Środowisko

Program dotyczący środowiska został opisany w punkcie programu Lewicy Razem „Zielona transformacja dla przyszłości”. Zgodnie z nim to ugrupowanie chce, by Polska do 2050 r. osiągnęła neutralność węglową. W tym celu zamiast paliw kopalnych ma być wprowadzony tzw. miks energetyczny oparty na energii ze źródeł odnawialnych oraz energii jądrowej.

Ważnym punktem programu dla środowiska jest także wyeliminowanie smogu i nadanie priorytetu ciepłu systemowemu. W tym celu mają być wprowadzone powszechne i finansowane publicznie bezpłatne programy rozwoju ciepłownictwa, docieplania budynków mieszkalnych oraz rozwoju transportu zbiorowego. W krajowej polityce środowiskowej to ugrupowanie chce ponadto:

 • Zapewnić humanitarne traktowanie zwierząt hodowlanych i domowych przez dostosowanie zasad łowiectwa do celów ochrony przyrody i zapewnienie wysokich odszkodowań za szkody rolnicze ze strony zwierząt.
 • Zwiększyć obszar Polski objęty skutecznymi formami ochrony przyrody, w tym parków narodowych.
 • Wdrożyć kompleksowe programy przystosowania się do zmian klimatu oraz ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Polityka Lewicy Razem względem samorządów[/sc

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Lewica Razem. Zobacz program partii, jakie ma poglądy i co proponuje wyborcom - Portal i.pl

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzej
Na Lewice nie będziemy głosować ,bo tam jest duzo komunstów
P
Piast Kołodziej
kawiorowa lewizna to komunistyczny pomiot nie warty splunięcia. My uczciwi Polacy w 2023r usuniemy z polskiej polityki totalnie patologiczną opozycję , a wtedy zamknie rozwrzeszczane mordy jej zdegenerowany elektorat
G
Grzegorz
Nie odróżniają dobra od zła
a
as
bla bla bla mdli mnie
M
Mm
Precz z Komuna ,a kasiore kochaja
J
Jot
Lenin,Stalin,Putin, Merkel to Nasi na zawsze Bogowie...Koniec kropka
K
Kapral
Co ma Lewactwo do zaoferowania normalnym Polakom? Pigułki "po",aborcję i promowanie tęczowych dewiacji.Na gospodarce się znają tak samo jak nieudacznicy z PO czyli wcale. Wolę PIS bo przynajmniej są wiarygodni i potrafią zarządzać finansami.Sprawdzcie sobie wskaźnik PKB,spadającego zadłużenia,bezrobocia to są rekordy w skali Europy.
?
16 września, 19:48, Łodzianin:

jak to jest - czy pedant może współżyć z lejbą ?

Pedant? Lejbą? Gdzieś Ty się polsliego uczył?

Ł
Łodzianin
jak to jest - czy pedant może współżyć z lejbą ?
m
major
Kawiorowa lewica w czasie swoich rządów 2001-2005 miała już okazję zrobić coś dla ludzi. Nie zrobili nic. Była afera Rywina, afera starachowicka, był lobbysta Dochnal, itd. Tak rządzili, że w 2001 roku wygrali z poparciem 41%, a po czterech latach rządów dostali 11%. Dzisiaj Lewica to tylko przystawka Platformy.
a
ala
A jak dostaniecie kilka mandatów to kompletna amnezja i powrót do wojny ideologicznej z kościołem wespół z innymi zbokami.
M
Mietek
29 lipca, 19:29, Jarek:

Nikt napewno nie ma pretensji do policji sluzb granicznych czy innych urzedow tylko jak sa kierowani i do czego wykorzystywane

Lewaku opamiętaj się.

M
Mietek
Proletariusze wszystkich krajów łączcie się to ich program.

Nowa lewica stare komuchy.
J
Jarek
Nikt napewno nie ma pretensji do policji sluzb granicznych czy innych urzedow tylko jak sa kierowani i do czego wykorzystywane
M
Mietek
26 czerwca, 19:32, Jarek:

Patrick co wyprawia president Duda w swojej kadencji jestem za zlikwidowaniem tego urzedu

Są krytycy wojska , służb granicznych , policji , rządu może też zlikwidować ?

LEMINGU

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska