Młodzi Niemcy mają nowe władze

BJDM
Nowy zarząd BJDM. Z tyłu: Roland Giza. W środkowym rzędzie: Marcin Jaksik, Melanie Raczek, Joanna Hassa, Antonia Sabasch, Tomasz Czekała. Z przodu: Dagmara Mientus i Katrin Koschny.
Nowy zarząd BJDM. Z tyłu: Roland Giza. W środkowym rzędzie: Marcin Jaksik, Melanie Raczek, Joanna Hassa, Antonia Sabasch, Tomasz Czekała. Z przodu: Dagmara Mientus i Katrin Koschny. BJDM
Zjazd Delegatów Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej wybrał w niedzielę skład nowego zarządu. Na jego czele stanął Roland Giza z Komprachcic, student II roku inżynierii środowiska na Uniwersytecie Opolskim.

Nowy lider mniejszościowej młodzieży zastąpił na tym stanowisku Joannę Hassę. Ma 22 lata. Członkiem BJDM jest od 2,5 roku. W 2013 zorganizował w Opolu - we współpracy z miastem - Jarmark Bożonarodzeniowy (Weihnachtsmarkt).

- Myślę, że przede mną ciężkie zadanie - przyznaje Roland Giza. - Młodzież - nie tylko niemiecka ma mnóstwo różnych możliwości działania do wyboru. Trzeba więc stworzyć taką ofertę, która będzie naprawdę konkurencyjna. Chciałbym się skupić na wypromowaniu organizacji i zwiększeniu liczby członków. (W ubiegłym roku do Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej należało 2 tys. osób. Ale z powodu wyjazdu części z nich za granicę obecnie liczba ta jest mniejsza - przyp. red.). Nie wiadomo, czy i kiedy wrócą ci, którzy wyjechali. Trzeba więc szukać nowych osób.

Właśnie przyciągnięcie nowych ludzi ma być sposobem na ożywienie tych kół, które już istnieją.

- Mam nadzieję, że uda mi się pomóc tym, którzy mają niemieckie pochodzenie, ale jeszcze tej swojej tożsamości nie odnaleźli - dodaje pan Roland. - Sam jestem przykładem osoby, która przynależności do mniejszości nie wyniosła z domu i prawdziwe “ja" odnalazła właśnie poprzez działalność w BJDM.

Zanim doszło do wyboru przewodniczącego szesnaścioro delegatów (uprawnionych było 18 - po pięciu ze Śląska Opolskiego i województwa śląskiego, po czterech z Polski północnej i zachodniej) na zjeździe w Bytomiu udzieliło absolutorium ustępującemu zarządowi oraz wybrało nowy. Znalazła się w nim dotychczasowa przewodnicząca Joanna Hassa.

- Absolutorium otrzymaliśmy przy pięciu głosach wstrzymujących się - relacjonuje była liderka. W skład nowego zarządu poza tym weszli: Roland Giza (przewodniczący), Katrin Koschny i Tomasz Czekała (jako wiceprzewodniczący), Melanie Raczek (skarbnik) oraz Antonia Sabasch (sekretarz) oraz członkowie zarządu - Dagmara Mientus i Marcin Jaksik.
Ważnym elementem działalności nowego zarządu ma być także popularyzacja języka niemieckiego jako nośnika tożsamości.

- Mam nadzieję, że kursy językowe będą do nas przyciągać nowych ludzi - mówi Roland Giza. - Z nowym wiceprzewodniczącym, Tomaszem Czekałą, już rozmawialiśmy o różnych formach nauki od kursów komputerowych po krótkie lekcje niemieckiego w naszym piśmie “Antidotum".

- W gronie delegatów bardzo szczerze rozmawialiśmy o tym, że warunkiem istnienia związku jest poprawa zarówno jakości projektów, jak i rozwój ilościowy - przyznaje Joanna Hassa. - Prowadzimy ankietę dzięki której członkowie BJDM będą mogli ocenić swoją organizację. Musimy też zaplanować, jak funkcjonować w przyszłości z mniejszym budżetem i gdzie poszukać oszczędności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska