Mniejsze przedsiębiorstwa siłą powiatu namysłowskiego. To jednak dobre miejsce również na większe inwestycje

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Powiat namysłowski wchodzi w skład makroregionu północno-zachodniego województwa opolskiego i podregionu nyskiego tego województwa. Jego powierzchnia powiatu wynosi 748 km2 . Geograficznie położony jest w większości na obszarze Równiny Oleśnickiej. Północna część powiatu to w przeważającej części powierzchnie upraw rolnych zaś na południu dominują tereny leśne tworzące m. in. Stobrawski Park Krajobrazowy. Powiat Namysłowski tworzy łącznie pięć gmin. Największą z nich z miastem Namysłowem (siedzibą władz powiatu) jest miejsko- wiejska gmina Namysłów. Pozostałe Gminy to gminy wiejskie: gmina Domaszowice, gmina Pokój, gmina Świerczów oraz gmina Wilków. Na tym terenie nigdy nie było szczególnie rozwiniętego przemysłu czy też terenów przemysłowych, które zatrudniałyby sporo osób.

Trzy duże fabryki

Głównymi pracodawcami są duże zakłady znajdujące się w samym Namysłowie. Są to inwestorzy zagraniczni. Jednym z nich jest Velux, czyli duńskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Hørsholm specjalizujące się w produkcji okien dachowych, świetlików, okien do płaskiego dachu, a także rolet i żaluzji, systemów inteligentnego domu i produktów montażowych przeznaczonych do instalacji okien dachowych. Drugi to Diehl Controls, który jest czołowym, międzynarodowym producentem i dostawcą urządzeń sterujących dla sprzętów gospodarstwa domowego, wykorzystujących energooszczędne rozwiązania oraz systemy komunikacji bezprzewodowej. Trzecim zakładem na terenie powiatu jest Nestle, które jest największym przedsiębiorstwem spożywczym na świecie oraz światowym liderem w produkcji odżywek dziecięcych, mleka w proszku, kawy rozpuszczalnej, lodów, wód mineralnych oraz karmy dla zwierząt.

Jednakże wszystkie te zakłady w ostatnim czasie zredukowały liczbę zatrudnionych pracowników.

- Velux przeprowadził tzw. zwolnienia grupowe. W ostatnich czasie zredukowali liczbę zatrudnionych o ponad 100 osób – mówi Mariusz Wysocki, Kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Namysłowie.

Wyżej wymienione firmy to zakłady, które zatrudniały w najlepszych latach około 1000 osób, co dla takiego powiatu, jak namysłowski stanowiło bardzo duży procent zatrudnienia. Jednak trend spowolnienia gospodarczego odbił się właśnie na tych największych zakładach.

- Niestety nie mamy takich większych terenów inwestycyjnych, jak chociażby sąsiedzki powiat brzeski i Skarbimierz. Nie wspominając już o powiatach takich jak opolski czy kędzierzyńsko-kozielski. Powiat namysłowski to bardziej peryferyjny powiat w skali województwa opolskiego – dodaje Mariusz Wysocki.

Problemy powiatu namysłowskiego

Problemem jest też na pewno struktura komunikacyjna. Tutaj jest spore pole do poprawy. Poprawa tych warunków na pewno przyczyniłaby się do sprowadzenie w te tereny większych inwestorów.

- Na pewno można poprawić warunki drogowe. Drogi w naszym powiecie mogłyby być lepsze, a wiemy, że jest to w dzisiejszych czasach bardzo ważne. Dodatkowo kwestie kolejowe są także niemałym ograniczeniem – zauważa Kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Namysłowie.

Siłę powiatu namysłowskiego stanowią zatem aktualnie mniejsi przedsiębiorcy.

Warto jednak zainwestować w Namysłowie

Namysłów posiada Plan Zagospodarowania Przestrzennego oraz stosuje zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy na terenie gminy Namysłów. Dodatkowo oferuje także nieodpłatną pomoc w załatwianiu formalności inwestycyjnych.

Atutem Namysłowa jest na pewno chociażby bezpieczeństwo ekologiczne, które wynika z braku uciążliwych zakładów. Duża dostępność kwalifikowanej siły roboczej to także istotny czynnik, który zachęca do utworzenia własnego przedsiębiorstwa właśnie w tym regionie. Do tego przychylność lokalność władz, bliskość Wrocławia (w tym portu lotniczego) i dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna (znaczne rezerwy wody, energii, gazu, nowoczesna oczyszczalnia ścieków, która posiada rezerwy na przyjęcie 800 m3 ścieków na dobę) mogą być czynnikami zachęcającymi przedsiębiorców.

Na pewno powiat namysłowski ma duży potencjał, który może zostać w efektywny sposób wykorzystany w najbliższych latach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska