Mniejszość niemiecka potrzebuje milion podpisów

VOG
Decyzję o rozpoczęciu przygotowań do realizacji europejskiej inicjatywy obywatelskiej podjął kongres FUEV w Moskwie w 2012 roku.
Decyzję o rozpoczęciu przygotowań do realizacji europejskiej inicjatywy obywatelskiej podjął kongres FUEV w Moskwie w 2012 roku. VOG
Mniejszości narodowe w całej Europie będą zbierać podpisy na rzecz ugruntowania swoich praw. Musi ich być co najmniej milion, by można złożyć petycję do Parlamentu Europejskiego.

Akcję zbierania podpisów zainicjowała Federalna Unia Europejskich Grup Narodowościowych - FUEV (zrzesza 94 organizacje mniejszości w 30 krajach).

Dokument o podjęciu współpracy w tej dziedzinie i apel do wszystkich mniejszości narodowych w Europie o udział w tym przedsięwzięciu został podpisany we wtorek, 15 stycznia podczas spotkania prezydenta FUEV Hansa Heinricha Hansena, prezydenta mniejszości węgierskiej w Rumunii Hunora Kelemena oraz przewodniczącego Partii Stronnictwa Ludowego Południowego Tyrolu Richarda Theinera. W inicjatywę zaangażował się także premier rządu Południowego Tyrolu Luis Durnwalder.

Celem tej współpracy ma być skuteczne wykorzystanie tzw. inicjatyw obywatelskich. Na podstawie Traktatu Lizbońskiego Parlament Europejski lub Komisja Europejska musi rozpatrzeć każdą petycję, dla której uda się zebrać, co najmniej milion podpisów wśród obywateli minimum 7 różnych krajów Europy.

FUEV zamierza tą drogą istotne sprawy dla mniejszości narodowych w Europie podnieść do rangi ponadnarodowej polityki unijnej.

Obecnie, mimo podpisania szeregu konwencji i traktatów związanych z ochroną mniejszości narodowych, ich kultury i języków, sposób ich realizacji zależy wyłącznie od państw członkowskich.

A standardy funkcjonowania mniejszości w różnych krajach UE są bardzo zróżnicowane. Przeniesienie niektórych decyzji bezpośrednio na poziom dyrektyw europejskich może poprawić w skali Unii m.in. dostęp do edukacji, zakres stosowania języków mniejszości lub używania dwujęzycznych nazw topograficznych.

Decyzję o podjęciu przygotowań do zrealizowania "europejskiej inicjatywy obywatelskiej" podjął Kongres FUEV w Moskwie w 2012 r. Rozpoczęcie akcji zbierania podpisów w terenie zaplanowane jest na 19 czerwca 2013 na początek Kongresy FUEV w Brixen (Tyrol Południowy). Akcja ma zostać zakończona w roku 2014.

- Pytanie, jak będziemy zbierać podpisy jest przedwczesne - mówi lider VdG Bernard Gaida. - Będą one zbierane w różnych krajach i przez rozmaite mniejszości, nie tylko niemieckie, ale za jednym i całkowicie takim samym wnioskiem. Najlepiej, by były to państwa, w których mniejszości jest dużo, a w zakresie polityki mniejszościowej występują w nich realne oczekiwania i potrzeby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska