Odra Opole wygrała ze Zniczem Pruszków i zagra w barażach o awans do PKO Ekstraklasy!

Odra Opole - Znicz Pruszków 2:0
Odra Opole - Znicz Pruszków 2:0 Wiktor Gumiński
Piłkarze Odry Opole pokonali Znicza Pruszków 2:0 w meczu 34. kolejki Fortuna 1 Ligi. Dodatkowo korzystnie dla opolan ułożyły się też wyniki innych spotkań, w związku z czym już w przyszłym tygodniu powalczą oni w barażach o awans do PKO Ekstraklasy.

Przed rozpoczęciem spotkania gracze Odry nie mieli wszystkiego w swoich rękach. Musieli nie tylko wygrać, ale i liczyć na potknięcie przede wszystkim wyprzedzającej ich o punkt Wisły Płock oraz mającej tyle samo "oczek" Wisły Kraków. Obie Wisły zawiodły jednak w meczach u siebie - płocczanie ulegli 1:2 walczącej (nieskutecznie) o utrzymanie Resovii, a krakowianie przegrali 0:3 z Bruk-Betem Termalicą Nieciecza.

Ekipa z Opola nie miała wielkich problemów z pokonaniem Znicza. Zaważyła na tym w ogromnej mierze sytuacja z 1. minuty, kiedy to zawodnik Znicza Tymon Proczek obejrzał bezpośrednią czerwoną kartkę za sfaulowanie wychodzącego na czystą pozycję Jakuba Antczaka. Od tego momentu Odra konsekwentnie tłamsiła rywala, stwarzając sobie raz po raz okazje bramkowe. Gości kilkakrotnie od straty gola ratował dobrze dysponowany bramkarz Piotr Misztal.

W 34. minucie był on już jednak zupełnie bezradny. Wtedy to piłkę dośrodkowaną z rzutu wolnego przez Borję Galana głową strącił kapitan gospodarzy Mateusz Kamiński, a ta następnie wpadła idealnie w róg bramki Znicza. Po tym trafieniu obraz gry właściwie ani trochę się nie zmienił. Opolanie nadal mieli przebieg wydarzeń pod pełną kontrolą, a osłabiony, i już od dłuższego czasu pewny utrzymania, Znicz ani razu poważniej im nie zagroził. Co więcej, pruszkowianie w 70. minucie stracili kolejnego piłkarza. Tym razem za drugą żółtą kartkę boisko musiał opuścić Jurij Tkaczuk. Swój triumf Odra przypieczętowała w 81. minucie, ponownie po stałym fragmencie gry, i ponownie po rzucie wolnym. Tym razem jednak bardzo precyzyjnym uderzeniem z około 25 metrów popisał się rezerwowy Maksymilian Hebel.

Półfinał baraży opolski zespół, który zmagania w sezonie 2023/2024 zakończył na 6. pozycji w tabeli Fortuna 1 Ligi, rozegra w czwartek 30 maja o godz. 20.30. Zmierzy się w nim na wyjeździe z Arką Gdynia, która w ostatniej kolejce straciła dające bezpośrednią przepustkę do elity 2. miejsce na rzecz GKS-u Katowice (przegrała z nim w bezpośrednim starciu 0:1). W drugim półfinale zmierzą się dwie drużyny z Lubelszczyzny - Motor Lublin i Górnik Łęczna. Finał baraży odbędzie się 2 czerwca (godz. 18).

Odra Opole – Znicz Pruszków 2:0 (1:0)
Bramki: 1:0 M. Kamiński – 34., 2:0 Hebel – 81.
Odra: Haluch - Mikinic, Piroch, M. Kamiński, Szrek - Antczak (82. Surzyn), Niziołek (82. Continella), Purzycki, Czapliński (76. Hebel), Galan - Sarmiento.
Znicz: Misztal - Proczek, Juchymowycz (46. Tkaczuk), Kendzia, Grudziński, Moskwik - Nowak (82. Jannasz), Pomorski, Imai (46. Krajewski) - Majewski (64. Wójcicki), Stanclik (46. Nagamatsu).
Żółte kartki: Niziołek, Purzycki, Mikinic - Juchymowycz, Tkaczuk, Grudziński.
Czerwone kartki: Proczek – 1., Tkaczuk – 70. (dwie żółte).