Opolanie uczcili 99. rocznicę powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech: "Spotykały ich represje i nienawiść"

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
99. rocznica powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Uroczystości w Opolu 20.02.2022 r
99. rocznica powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Uroczystości w Opolu 20.02.2022 r Iwona Kłopocka
Opolanie uczcili w niedzielę 99. rocznicę powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Pięć Prawd Polaków - podstawa ideowa ZPwN - wciąż jest aktualnych. Również ta, która mówi, że Polak Polakowi bratem - podkreślali mówcy.

Uroczystości odbyły się pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, na którego płycie zapisano Pięć Prawd Polaków. Wzięli w nich udział kombatanci, rodłacy, harcerze i wojsko. Poprzedziła je msza św. w katedrze.

- Opole pamięta. I Dzielnica miała swoją siedzibę właśnie w Opolu. Rok 1918 przywrócił Polskę na mapę, ale nie wszyscy Polacy w granicach nowej Polski się znaleźli. Nie zapomnieli jednak o Polsce. My co roku czcimy pamięć tych ludzi, którym wtedy niełatwo było być Polakami w Opolu. Spotykały ich represje i nienawiść, a jednak przez cały okres międzywojenny swoją polskość pielęgnowali - w drużynach harcerskich, zespołach muzycznych, uczestnicząc w polskich mszach, wydając gazety. Oni po prostu kochali Polskę - mówił Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Czcimy pamięć tych, którzy mieli cały czas Polskę w swoim sercu - podkreślił wicewojewoda opolski, Tomasz Witkowski. - Swoim postępowaniem dawali dowód prawdziwego patriotyzmu i polskie tradycje przekazywali następnym pokoleniom. Prawd Polaków było pięć i każdej z nich ci ludzie gotowi byli poświęcić swoje życie. Zgromadzili się pod znakiem Rodła, ponieważ wszystkie inne symbole polskości były zakazane. Ten symbol dziś również gromadzi grupy młodych ludzi - dodał.

Prezydent Opola nawiązał do niedawnego zmniejszenia przez państwo finansowania nauki języka niemieckiego, jako języka mniejszości.

- Tą rocznicą świętujemy historię mniejszości polskiej w Opolu, gnębionej i represjonowanej za przywiązanie do polskości. Nie powinniśmy postępować w podobny sposób odbierając prawa do nauki języka mniejszości niemieckiej - powiedział nto.

- Polska jest krajem wielkiej tolerancji - podkreślił wicewojewoda Tomasz Witkowski. - W Polsce nie piętnujemy mniejszości, w Polsce pomagamy tym ludziom i nikt nie będzie im zakazywać pielęgnowania swoich tradycji.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski i prof. Franciszek Marek otrzymali okolicznościowe „Medale arcybiskupa Józefa Gawliny”, przyznawane osobom, które dbają o pamięć historyczną.

Związek Polaków w Niemczech powstał w sierpniu 1922 roku. Organizacja była podzielona na dzielnice. Siedzibą I Dzielnicy - Śląsk, która ukonstytuowała się 18 lutego 1923r. na zebraniu w Bytomiu było Opole. Zasady i wartości Związku Polaków w Niemczech ogłoszono w 1938 roku w Berlinie podczas I Kongresu Polaków. Pięć Prawd Polaków brzmi: 1. Jesteśmy Polakami, 2. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci, 3. Polak Polakowi bratem, 4. Co dzień Polak narodowi służy, 5. Polska matką naszą. Nie wolno mówić o matce źle.

W 1933 roku związek za swój symbol przyjął znak rodła zaprojektowany przez polską artystkę Janinę Kłopocką. Przedstawia on stylizowany bieg Wisły z zaznaczonym Krakowem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska