Opole: Architekci wymyślą plac Kopernika na nowo

Artur  Janowski
Artur Janowski
Plac Kopernika w Opolu. Tutaj powstanie podziemny parking.
Plac Kopernika w Opolu. Tutaj powstanie podziemny parking. Sławomir Mielnik
Ratusz ogłosił konkurs na koncepcję zagospodarowania pustej części placu Kopernika w Opolu. Inwestycja ma kosztować nie więcej niż 3 miliony złotych.

Konkurs będzie dotyczył płyty placu, na której obecnie parkują setki samochodów. Za kilka lat ma się to zmienić, bo prezydent otrzymał zgodę rady miasta na budowę podziemnego parkingu wspólnie z właścicielem galerii Solaris.

W zamian za to właściciel Solarisa będzie mógł ją powiększyć aż do miejsca, gdzie znajduje się stacja trafo.

- Sporo miejsca nadal pozostanie na placu i uznaliśmy wspólnie z architektami oraz przedstawicielami Uniwersytetu Opolskiego, że warto poszukać najlepszych rozwiązań na stworzenie tego miejsca na nowo - tłumaczy Maciej Wujec, wiceprezydent Opola, który pilotuje projekt parkingu podziemnego. - Otwarty konkurs to szansa na to, że otrzymamy nie jeden, ale wiele dobrych pomysłów, z których potem skorzystamy.

Autorzy koncepcji nowego placu będą musieli przedstawić projekt nawierzchni, zaproponować małą architekturę, a także zająć się kształtem wiaty przystankowej. Spróbują też podpowiedzieć, jak powinno wyglądać wyjście z parkingu podziemnego.

Architekci nie będą jednak przedstawiać rozwiązań komunikacyjnych, bo te zostały już ustalone. Koncepcja wjazdu i wyjazdu z parkingu, a także ronda od strony ulicy Reymonta jest „nie do ruszenia”.

- Długo dyskutowaliśmy o tym z drogowcami i właścicielem galerii. Inne rozwiązanie nie jest już możliwe - podkreśla Maciej Wujec.

Co ciekawe, architekci nie będą mogli specjalnie poszaleć, bo w warunki konkursu wpisano, że koszt realizacji koncepcji nie powinien być większy niż trzy miliony złotych brutto. Dla porównania: koszt przebudowy Małego Rynku wyniósł ponad 3,4 miliona złotych.

Solaris zostanie rozbudowany do stacji trafo.
Solaris zostanie rozbudowany do stacji trafo. Sławomir Mielnik

Mimo to wiceprezydent Wujec spodziewa się wielu ciekawych koncepcji, które oceniać będzie m.in. Mariusz Rutz z firmy JSK Architekci, autor projektu nie tylko Solarisa, ale też m.in. stadionu we Wrocławiu czy Stadionu Narodowego w Warszawie.

Składanie prac konkursowych planowane jest w październiku, a rozstrzygnięcie konkursu w listopadzie.

Osobnym torem prowadzone są przygotowania do rozpoczęcia budowy parkingu i powiększenia powierzchni galerii.

Cała inwestycja ma kosztować 100 milionów złotych, a po 30. latach 200 z 300 istniejących miejsc parkingowych stanie się własnością miasta.

To pierwszy projekt w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w historii Opola. Miasto oddaje grunt, na którym rozbudowana zostanie galeria, a w zamian za to inwestor buduje parking i zagospodarowuje plac.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wszystko ma być gotowe w 2018 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska