Opolscy logistycy mają 22 lata. Byli w rejonach w konfliktów zbrojnych i uczestniczyli w misjach humanitarnych [ZDJĘCIA]

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Opolscy żołnierze na misjach.
Opolscy żołnierze na misjach. Archiwum 10BLog, Combat Camera DO RSZ
Formowanie 10. Opolskiej Brygady Logistycznej rozpoczęło się na mocy Zarządzenia Ministra Obrony Narodowej z 9 lutego 1999 roku i miało związek z restrukturyzacją Sił Zbrojnych RP, które u progu wstąpienia Polski do NATO potrzebowały wyspecjalizowanej jednostki, mogącej zapewnić logistyczne wsparcie dla Polskich Kontyngentów Wojskowych.

Powstanie 10. Opolskiej Brygady Logistycznej miało duże znaczenie dla opolskiego garnizonu, ponieważ przebiegało równolegle z rozformowaniem 10. Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej.

Oprócz zadań związanych z organizacją nowo powstałej jednostki wojskowej, nasi logistycy przygotowywali się do realizacji pierwszego zadania bojowego, którym było sformowanie Narodowej Grupy Zabezpieczenia Logistycznego (National Support Element NSE-1) w Kosowie.

- Już 30 czerwca 1999 roku na dworcu kolejowym Opole Główne pożegnano obsadę NSE-1, która wyjechała do Macedonii, aby wspierać logistycznie żołnierzy 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego z Bielska–Białej, operujących w Kosowie w ramach misji NATO - mówi kapitan Piotr Płuciennik z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. - Na pamiątkę tego wydarzenia 30 czerwca obchodzone jest święto naszej brygady.

W ciągu 22 lat opolscy żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej brali udział w misjach zagranicznych w Europie, Azji i Afryce.

W ramach misji Endurig Freedom byli obecni w Afganistanie, a w składzie Międzynarodowej Dywizji Sił Stabilizacyjnych w Iraku, wykonywali też zadania w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych SFOR w Bośni i Hercegowinie, UNIFIL w Libanie oraz UNDOF na Wzgórzach Golan w Syrii.

W kolejnych latach żołnierze z Opola brali udział w misji Unii Europejskiej w Republice Mali (2013 rok) oraz w 2016 roku w misji Inherent Resolve w Kuwejcie.

Nasi wojskowi zabezpieczali też przebieg Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Atenach, a na przełomie 2005 i 2006 roku nieśli pomoc humanitarną potrzebującym po katastrofie trzęsienia ziemi na terenie Pakistanu w ramach operacji „Swift Relief”.

- W latach 2008 – 2009 nasi żołnierze uczestniczyli w misji UE i ONZ na terenie Republiki Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej. Realizowali tam zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa działaniom humanitarnym na rzecz uchodźców z Darfuru - dodaje Piotr Płuciennik.

Obecnie żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczestniczą w trzech misjach wojskowych poza granicami kraju.

  • Od 2015 roku biorą udział w misji szkoleniowo-doradczej Resolute Support w Afganistanie.
  • Od 2017 roku wchodzą w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii, który realizuje zadania w składzie wielonarodowej brygady, działającej w ramach sił Dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO.
  • Od 2018 roku są obecni we Włoszech na Sycylii, gdzie walczą m.in. z przemytem ludzi i broni.

Funkcjonowanie 10. Opolskiej Brygady Logistycznej nie polega wyłącznie na zabezpieczaniu Polskich Kontyngentów Wojskowych.

Żołnierze biorą udział w narodowych i międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych, zabezpieczają funkcjonowanie wojsk operacyjnych w strefie odpowiedzialności brygady, szkolą rezerwy osobowe oraz współpracują z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska