MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezes Andrzej Czajkowski odchodzi Zakładu Komunalnego w Opolu. Stery tymczasowo obejmie zastępca Sebastian Paroń

Edyta Hanszke
Andrzej Czajkowski uprzedził prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego o swoich zamiarach, a włodarz gminy przyjął to ze zrozumieniem.
Andrzej Czajkowski uprzedził prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego o swoich zamiarach, a włodarz gminy przyjął to ze zrozumieniem.
Andrzej Czajkowski funkcję dyrektora Zakładu Komunalnego w Opolu sprawował przez ponad 13 lat. Decyzję o odejściu podjął, mimo że jeszcze nie osiągnął wieku emerytalnego. - Zostawiam firmę w dobrej kondycji finansowej i organizacyjnej, a przed nowymi wyzwaniami - mówi.

Andrzej Czajkowski z funkcji prezesa Zakładu Komunalnego w Opolu zrezygnował ze skutkiem natychmiastowym 2 marca 2020 roku, po ponad 13 latach jej pełnienia.

- Nosiłem się z tym zamiarem od końca roku. Mam już swoje lata. Zostawiam firmę w dobrej kondycji ekonomicznej i organizacyjnej, a że od roku zarząd jest dwuoosobowy, to ma kto przejąć moje obowiązki z dnia na dzień - wyjaśnił Andrzej Czajkowski.

Zastępcą prezesa jest Sebastian Paroń, były doradca prezydenta, a potem zastępca dyrektora CWK. Przed rokiem zajął w ZK nowo utworzone stanowisko zastępcy. Miało ono powstać w związku z poszerzeniem działalności tej miejskiej spółki.

Andrzej Czajkowski wyjaśnia, że uprzedził prezydenta o swoich zamiarach, a włodarz gminy przyjął to ze zrozumieniem.

- Jestem w wieku przedemerytalnym, chcę odpocząć, a stać mnie na to, żeby doczekać do emerytury - wyjaśnia. - Przed spółką nowe wyzwania, a nie chciałbym rozpoczynać zadań, których nie będę mógł dokończyć.

Przypomnijmy, że niedawno głośno było o przymiarkach miasta do budowy instalacji zagospodarowywania odpadów w związku z gwałtownymi podwyżkami cen za odbiór i przetwarzaniem odpadów komunalnych, jakie przedstawiła Opolu spółka Remondis.

Miasto zapowiedziało, że będzie rozmawiać z okolicznymi samorządami o budowie własnej instalacji. Andrzej Czajkowski ocenia, że to dobry ruch. - W Polsce brakuje takich instalacji, stąd wysokie ceny dyktowane przez obecny rynek - mówi.

Wcześniej do obowiązków ZK - obok zarządzania opolskimi cmentarzami i wysypiskiem śmieci - doszedł m.in. też nadzór nad miejską zielenią i administracja strefą płatnego parkowania.

W ocenie Andrzeja Czajkowskiego taka dywersyfikacja działalności pozwala na rozłożenie kosztów i daje większą stabilizację.

Obecnie Zakład Komunalny w Opolu zatrudnia 90 osób. Andrzej Czajkowski pytany, o to, czy Sebastian Paroń byłyby jego godnym następcą, odpowiedział, że tak.

- Jest bardzo ambitny, kreatywny, dynamiczny, wdrożony w sprawy operacyjne - wskazuje Andrzej Czajkowski.

Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik urzędu miasta, wskazuje, że Zakład Komunalny przechodzi przemiany, poszerzając swój zakres działania.

- Być może z tego wynika decyzja pana prezesa. Jego następca powinien być wskazany w przyszłym tygodniu. Przed nim będą liczne wyzwania - mówi.

Pytana o to, czy prezesem ZK w miejsce Andrzeja Czajkowskiego zostanie Sebastian Paroń, obecnie wiceprezes spółki, Katarzyna Oborska-Marciniak zaprzecza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska