Prezydent Lech Wałęsa zagłosował w Opolu. Zachęcał do tego samego mieszkańców

Mateusz Majnusz
Obaj prezydenci zwrócili uwagę na istotność głosowania jako obowiązku obywatelskiego, ale także jako przywileju
Obaj prezydenci zwrócili uwagę na istotność głosowania jako obowiązku obywatelskiego, ale także jako przywileju Mateusz Majnusz
9 czerwca w Polsce odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wśród obywateli, którzy oddali swoje głosy, znaleźli się dwaj prezydenci – Lech Wałęsa i Arkadiusz Wiśniewski. Wspólne głosowanie tych dwóch polityków miało miejsce w Szkole Podstawowej nr 9 przy ulicy Cmentarnej w Opolu.

Lech Wałęsa, były prezydent Polski i laureat Nagrody Nobla, podkreślił znaczenie wyborów europejskich w kontekście globalnych wyzwań.

- Musimy zrozumieć, w jakich momencie przyszło nam żyć - powiedział Wałęsa, dodając, że technologia i globalizacja wymagają mądrych decyzji i wyboru odpowiednich liderów, którzy poprowadzą kontynent w dobrym kierunku.

Wałęsa zwrócił uwagę na konieczność budowania zjednoczonej Europy, aby uniknąć losu poprzednich cywilizacji, które upadły z powodu braku odpowiedniej organizacji i planowania.

Głosowanie w wyborach europejskich to wyjątkowa wartość

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podkreślił znaczenie frekwencji wyborczej.

- W demokracji ważne jest, aby władze, które są wybrane, miały legitymację społeczną - zaznaczył Wiśniewski.

Dodał, że obecne wybory są szczególne ze względu na kontekst trwającej wojny na wschodzie Europy.

- To, że jesteśmy w Unii Europejskiej, że wybieramy swoich reprezentantów do wspólnego gremium wielu państw europejskich, jest wyjątkową wartością - stwierdził prezydent Opola, zachęcając obywateli do aktywnego uczestnictwa w wyborach.

Lech Wałęsa: "Musimy dokonać mądrych wyborów"

Obaj prezydenci zwrócili uwagę na istotność głosowania jako obowiązku obywatelskiego, ale także jako przywileju. Wałęsa podkreślił, że demokracja, choć niedoskonała, jest najlepszym systemem, jaki mamy, ale wymaga ona pewnych zmian, aby stała się bardziej efektywna i uczciwa. Proponował ograniczenie liczby kadencji dla polityków oraz wprowadzenie możliwości odwoływania wybranych przedstawicieli w przypadku nadużyć.

Wałęsa, w charakterystyczny dla siebie sposób, zwrócił uwagę na potrzebę refleksji nad naszą cywilizacją i jej przyszłością.

- Już kiedyś osiągnęliśmy wysoki poziom technologiczny, budowaliśmy piramidy, ale coś to zniszczyło. Teraz stoimy przed podobnym wyborem: albo przejdziemy na kontynentalne planowanie i globalizację, albo zniszczymy się sami. Musimy dokonać mądrych wyborów, aby zapewnić trwałość naszej cywilizacji – dodał Lech Wałęsa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska