Remont drogi na Pradziada. Turyści muszą liczyć się z kilkumiesięcznymi utrudnieniami

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Rozpoczął się remont drogi dojazdowej pod szczyt Pradziada. Kierowcy jadący od parkingu Hvezda do hotelu Ovcarna muszą liczyć się z utrudnieniami.
Rozpoczął się remont drogi dojazdowej pod szczyt Pradziada. Kierowcy jadący od parkingu Hvezda do hotelu Ovcarna muszą liczyć się z utrudnieniami. FB Moravskoslezsky kraj / Kolaż NTO
Turyści planujący wyprawę na Pradziada muszą liczyć się z utrudnieniami. Od 13 maja do 10 września droga z parkingu Hvězda niedaleko Karlovej Studanki do hotelu Ovčárna pod szczytem Pradziada jest częściowo zamknięta. Prowadzone są tam prace remontowe, które ograniczają ruch pojazdów.

Pradziad to najwyższy szczyt nie tylko Wysokiego Jesionika, ale też cały Sudetów Wschodnich. Z tego względu jest bardzo popularnym celem obieranym przez Opolan: turystów pieszych, rowerzystów, a w sezonie zimowym również narciarzy.

Na szczycie Pradziada znajduje się charakterystyczna, widoczna z odległości kilkudziesięciu kilometrów wieża z przekaźnikiem telewizyjnym. Z powodu tej infrastruktury na wierzchołek góry prowadzi droga asfaltowa.

Co prawda wjazd na sam szczyt nie jest możliwa dla każdego, ale wielu kierowców chętnie korzysta z możliwości dojazdu do parkingu przy hotelu Ovčárna, po polsku zwanego Owczarnią. Z tego miejsca trasa do pokonania na szczyt to jedyne 3,5 km. Dla porównania, idąc z Karlovej Studanki należy przebyć, w zależności od wariantu szlaku, około 8,5 km. Nie dziwi więc, że wielu turystów chętnie wybiera najkrótszą opcję.

Niestety jedyna droga łącząca parking Hvezda z hotelem Ovčárna jest w złym stanie. Już przed dwoma laty wyremontowano 400-metrowy odcinek trasy. W tym roku drogowcy kontynuują remont na dwóch kolejnych odcinkach.

Na odcinku od 3 km do 3,2 km, po prawej stronie jezdni, zostanie poprawiona stabilność drogi poprzez zakotwienie żelbetowego występu i wyposażenie go w bariery drogowe. Jednocześnie zostaną ułożone rury pod przepusty w ramach przygotowań do zakończenia nowego odwodnienia drogi planowanego w kolejnym etapie – poinformował Zarząd Dróg Województwa Morawsko-Śląskiego.

W poprzednim etapie prac, pomiędzy kilometrami 2,5 a 2,9, po prawej stronie drogi wybudowano już nowy, zakotwiony, żelbetowy występ. Po lewej stronie jezdni przebudowane zostaną rynny i przepusty oraz ułożone zostaną nowe warstwy zagęszczonego asfaltu. W ten sposób budowlańcy zakończą odwodnienie tego odcinka.

Droga na Pradziada w remoncie. Będą utrudnienia

Prace te oznaczają utrudnienia dla kierowców samochodów osobowych i pasażerów autobusów komunikacji publicznej w gorącym sezonie turystycznym. Od poniedziałku do piątku droga jest przejezdna jedynie w dwóch oknach czasowych, rano i popołudniu. Droga jest zamknięta od 11:45 15:45, a następnie od 18:30 do 6.00 następnego dnia.

W sumie z trasy można korzystać przez osiem godzin dziennie. W związku z tym w dni robocze odbywa się mniej kursów autobusów komunikacji publicznej.

W weekendy droga będzie przejezdna bez ograniczeń.

Warto pamiętać też, że ze względu na ograniczoną szerokość jezdni, ruch na trasie na stałe zorganizowany jest w sposób wahadłowy. Wjazdy i zjazdy odbywają się w półgodzinnych cyklach.

od 7 lat
Wideo

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska