Remont pałacu w Kozłowicach został przerwany. Miał być tutaj luksusowy dom seniora

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Pałac w Kozłowicach po zakończeniu pierwszego etapu renowacji i przed remontem. Zobaczcie, na ile polepszył się stan zabytkowego pałacu.
Pałac w Kozłowicach po zakończeniu pierwszego etapu renowacji i przed remontem. Zobaczcie, na ile polepszył się stan zabytkowego pałacu. Mirosław Dragon
Minęło już dziewięć lat od czasu, kiedy polsko-niemiecki inwestor kupił cztery stare budynki w gminie Gorzów Śląski. Plany były imponujące: od domu spokojnej starości po klinikę medycyny estetycznej, ale remont budynków przerwano.

W 2015 roku niszczejący pałac w Kozłowicach koło Gorzowa Śląskiego znalazł nowego właściciela. Od gminy Gorzów Śląski zabytkowy pałac kupił prywatny przedsiębiorca, polsko-niemiecki biznesmen Waldemar Matheja.

Pochodzący z Leśnicy koło Góry Świętej Anny biznesmen miał duże plany w Gorzowie Śląskim. W 2015 roku zrobił duże zakupy w Gorzowie Śląskim, kupując od gminy w sumie cztery nieruchomości:

  • dworek w Gorzowie Śląskim (za 110 tysięcy zł),
  • pałac w Kozłowicach (500 tysięcy zł),
  • dawną szkołę w Zdziechowicach (75 tysięcy zł),
  • dawną masarnię i warsztaty w Zdziechowicach (50 tysięcy zł).

Po zakupie pałacu nowy właściciel zapowiadał, że w Kozłowicach powstanie luksusowy dom spokojnej starości z apartamentami dla seniorów, restauracją i hotelem.

Z kolei w dworku w Gorzowie Śląskim miała być klinika medycyny estetycznej.

Remont zniszczonych rzeczywiście rozpoczął się. Ale teraz od dłuższego czasu nic się już na budowach nie dzieje. W pałacu w Kozłowicach na balkonie na wieży zdążyło już nawet wyrosnąć drzewko samosiejka.

- Kiedy zostałem burmistrzem Gorzowa Śląskiego w 2021 roku, spotkałem się z inwestorem. Przedstawił mi ogromne plany dotyczące wszystkich czterech inwestycji w naszej gminie - mówi Rafał Kotarski, burmistrz Gorzowa Śląskiego. - Niestety, nie widzimy dużych efektów tych planów inwestycyjnych. To dobrze, że w tych zabytkowych budynkach zrobione zostały okna, elewacje i dachy, ale od prawie dwóch lat nie toczą się żadne prace.

- Jeden z zakupionych przez inwestora budynków został sprzedany. To dawna szkoła w Zdziechowicach. W budynku stworzonych zostało 6 mieszkań i to na razie tyle z tych inwestycji - dodaje Rafał Kotarski.

Wysłaliśmy mailowo do właściciela pałacu w Kozłowicach i dworku w Gorzowie Śląskim pytania:

  1. Jaki jest dalszy harmonogram tych inwestycji?
  2. Czy coś się w Pańskich planach dotyczących inwestycji w gminie Gorzów Śląski zmieniło?

Niestety, mail wysłany na adres mailowy jego spółki wrócił z adnotacją: „Domena adresata nie istnieje".

Pałac w Kozłowicach - jeszcze po wojnie była tam sala bankietowa

Pałac w Kozłowicach został zbudowany w 1901 roku dla właściciela miejscowej huty. Po II wojnie światowej budynek został przejęty przez państwo. W czasach PRL-u były tam biura, przychodnia lekarska, a nawet sala bankietowa.

Po zakupie pałacu w 2015 r. nowy właściciel zapowiadał, że w Kozłowicach powstanie luksusowy dom spokojnej starości z apartamentami dla seniorów, restauracją i hotelem. Wyremontowana została elewacja, wymienione okna i dach.

Budynek jest nadal ogrodzony, ale od dłuższego czasu nie toczą się tam żadne prace.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska