Stowarzyszenie Dobrodzień Potrzebującym pomaga w zakupie żywności i leków. Dlatego prosi o 1,5 procenta podatku

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Stowarzyszenie Dobrodzień Potrzebującym pomaga nie tylko mieszkańcom regionu, ale także ofiarom wojnie w Ukrainie.
Stowarzyszenie Dobrodzień Potrzebującym pomaga nie tylko mieszkańcom regionu, ale także ofiarom wojnie w Ukrainie. SDP
Mija już 20 lat od kiedy grupa przyjaciół z Dobrodzienia zrobiła zbiórkę pieniędzy „do czapki", żeby pomóc potrzebującym. Zaraz potem utworzyła stowarzyszenie, które do dzisiaj samotnym i chorym osobom pomaga w zakupie żywności i leków.

- Rozpoczął się okres rozliczeń podatkowych, dlatego prosimy o przekazanie nam 1,5 procenta podatku - apeluje Anna Bukartyk, członek zarządu Stowarzyszenia Dobrodzień Potrzebującym. - Dzięki wpłatom z 1,5 procenta możemy prowadzić takiej akcje, jak dofinansowanie do zakupu żywności czy leków w aptekach dla osób będących w trudnej sytuacji. Te akcje trwają przez cały rok.

Stowarzyszenie Dobrodzień Potrzebującym od dwóch dekad (w tym roku obchodzi okrągłe 20 lat) nieprzerwanie działa na rzecz osób potrzebujących.

Zaczęło się od tego, że w grudniu 2003 roku grupa przyjaciół zrobiła zbiórkę pieniędzy „do czapki", żeby pomóc potrzebującym przed świętami. W 2004 roku ta grupa osób dobrej woli założyła Stowarzyszenie Dobrodzień Potrzebującym, którego prezesem od samego początku jest Rafał Desczyk

Od tego czasu stowarzyszenie z małego grona entuzjastów przekształciło się w społeczność, która nie tylko świadczy pomoc osobom potrzebującym z Dobrodzienia, ale także pomaga ofiarom wojny w Ukrainie.

- Formalnie nasze stowarzyszenie rozpoczęło działalność w czerwcu 2004 roku, zrzeszając wówczas 19 członków - mówi Anna Bukartyk.

Pierwsze akcje to były paczki świąteczne, pomoc mieszkańcom w trudnych sytuacjach losowych, a także paczki dla dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dobrodzieniu.

- Te pierwsze akcje przerodziły się w kompleksową pomoc dla najuboższych rodzin w regionie - mówi Anna Bukartyk. - W ciągu prawie dwóch dekad organizowano wsparcie finansowe, akcje charytatywne, zbiórki mebli, zbiórki żywności, dzięki którym pomoc docierała do tych, którzy jej najbardziej potrzebowali. Organizowaliśmy pomoc dzieciom w ramach „Akcji Szkoła” czy dożywianie dzieci z dobrodzieńskiej podstawówki.

Od wielu lat Stowarzyszenie Dobrodzień Potrzebującym przez cały rok prowadzi pomoc w postaci limitów na zakup leków i żywności dla najbardziej potrzebujących. Wspiera też rehabilitację osób niepełnosprawnych.

- Wielokrotnie włączaliśmy się w organizację pomocy w sytuacjach losowych: po przejściu trąby powietrznej w Rusinowicach, Kalinie i Ujeździe, angażowaliśmy się także w akcję pomocy dla małej Zuzi z Dobrodzienia, której rodzice zbierali pieniądze na kosztowną operację serca, zbieraliśmy także pieniądze na leczenie walczącej z nowotworem Ani - wylicza Anna Bukartyk.

Stowarzyszenie Dobrodzień Potrzebującym zaangażowało także lokalną społeczność w pomoc dla uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w gminie Dobrodzień.

Dzięki hojności przedsiębiorców i mieszkańców gminy, do partnerskiego ukraińskiego miasta Czortków wysłano ciężarówkę wypełnioną meblami, artykułami pierwszej pomocy i odzieżą. Mieszkańcy Dobrodzienia zafundowali także profesjonalny sprzęt medyczny do szpitala w Czortkowie.

- Żadna z tych inicjatyw nie byłaby możliwa bez zaangażowania mieszkańców gminy i lokalnych przedsiębiorców. To przekazywanie 1,5 procenta podatku sprawia, że pomoc osobom potrzebujących jest możliwa i kontynuowana przez te blisko dwie dekady - podkreśla Anna Bukartyk.

Jak pomóc

Można przekazać 1,5 procenta

  • Stowarzyszenie Dobrodzień Potrzebującym
  • Numer KRS: 0000210880

Można wpłacić darowiznę

  • Numer konta: 05 1050 1171 1000 0022 8470 3242
ZOL w Dobrodzieniu istnieje od 20 lat. Uruchomiono go w budynku dawnego szpitala miejskiego.

Kiedyś był tu szpital, potem go zamknęli. Dzisiaj od 20 lat ...

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska