Uczniowie z Piotrówki i Złotnik odnieśli sukces w Bawarii

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Razem z niemieckimi gospodarzami na zdjęciu od lewej : Barbara Neuwald, Emilie Ksienżyk oraz ich nauczycielka, pani  Alicja Połczan.
Razem z niemieckimi gospodarzami na zdjęciu od lewej : Barbara Neuwald, Emilie Ksienżyk oraz ich nauczycielka, pani Alicja Połczan. Archiwum Prywatne
Obie szkoły znalazły się wśród laureatów konkursu Bawarskiego Ministerstwa Kultury i Nauki. Ich reprezentanci odebrali nagrody w Niemczech.

Konkurs zatytułowany „Niemcy i ich wschodni sąsiedzi. My w Europie” bawarskie ministerstwo organizuje co dwa lata. W tym roku do współzawodnictwa na temat „Karol IV – Czechy, Bawaria, Europa” stanęło ponad 160 projektów nadesłanych przez szkoły bawarskie oraz placówki z Europy Środkowej i Wschodniej, w których nauczany jest język niemiecki (12 tys. uczestników).

Projekt uczniów i uczennic z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Złotnikach pod kierunkiem nauczycielki Alicji Połczan był efektem pracy uczniów z klas 1., 2., 3., 5. i 6. (Maja Kobzik, Kamil Chudala, Noe Kutz, Malwina Danisz, Dawid Anioł, Maksymilian Faber, Natalia Kiwus, Maria Wojtaszek, Barbara Neuwald, Emilie Ksienżyk).

Aby poznać postać Karola IV – króla Czech i cesarza rzymsko-niemieckiego - uczniowie przenieśli się w czasie – do średniowiecza.
- Swoją interpretację tej postaci przedstawili w formie rysunków – mówi Alicja Połczan. - Powstały prace w nietypowym kształcie - okularów, co miało charakter symboliczny. Dzięki nim, dzieci miały wrażenie, że patrzą na świat oczami Karola IV ok. 700 lat temu. Dziewięć najbardziej oryginalnych prac złożyło się na prezentację (przeplataną nagraniami) „Śladami Karola IV – średniowieczna podróż w czasie”. Autorzy opowiedzieli w języku niemieckim o tym, co namalowali.

Projekt otrzymał 1. miejsce w kategorii sztuka. Uczennice Emilie Ksienżyk i Barbara Neuwald – jako najstarsze współautorki projektu wraz z nauczycielem otrzymali zaproszenie na trzydniową uroczystość podsumowania konkursu i wręczenia nagród do Bayerisch Eisenstein w Bawarii.

- Przez udział uczniów z Europy Wschodniej konkurs ten zyskuje międzykulturowy wymiar - umożliwia spotkanie i wzajemne poznanie się uczestnikom różnych narodowości - uważa Alicja Połczan.

Z sukcesem w bawarskim konkursie uczestniczyła także PSP im. Kornela Makuszyńskiego w Piotrówce, która zajęła drugie miejsce w kategorii „odkrywcy historii”. Tytuł ich pracy brzmiał: „Mosty łączą brzegi rzek, miasta… święty Jan Nepomucen łączy Czechy, Bawarię, Śląsk,… jest mostem pomiędzy ludźmi i ich kulturami”.

W przygotowaniu pracy wzięło udział 27 uczniów z klas trzeciej, piątej i szóstej. Punktem wyjścia był Most Karola w Pradze oraz figura świętego Jana Nepomucena. Uczniowie udali się do Jemielnicy i Centawy, gdzie odszukali figury Nepomucenów. Nieoceniona okazała się pomoc księdza proboszcza Henryka Pichena oraz historyka Piotra Michalika, którzy wcielili się w role przewodników i przekazali młodzieży mnóstwo ciekawych informacji.

Uczniowie m.in. przygotowali własne figury Nepomucena lub mostu w Pradze, zaśpiewali piosenkę o świętym (w języku niemieckim), przygotowali komiks, a nawet upiekli specjalne babeczki „nepomucenki”.
Dwie uczennice (Anna Strzałek, Agata Daniel) wraz z opiekunem (Joanną Szłapą-Maczurek) uczestniczyły w uroczystości podsumowującej konkurs. Odebrały nagrody, ale także wzięły udział w programie turystycznym, poznały uczniów z innych krajów i mogły przy okazji porozumiewać się w języku niemieckim.

Zobacz też: Opolskie Info [1.09.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska