UO i szpital kliniczny pracują nad projektem centrum badań sercowo-naczyniowych

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Na projekcie ma skorzystać uczelnia, studenci medycyny i region. Na zdjęciu otwarcie wydziału lekarskiego na UO.
Na projekcie ma skorzystać uczelnia, studenci medycyny i region. Na zdjęciu otwarcie wydziału lekarskiego na UO. Slawomir Mielnik
Uniwersytet Opolski ma szanse uzyskać dofinansowanie unijne z programu regionalnego na projekt medyczny.

Do złożenia takiego wniosku rektora Uniwersytetu Opolskiego namawiał podczas spotkania w ubiegłym tygodniu marszałek województwa.

- Mamy niewykorzystane pieniądze z puli na badania i rozwój, o które wnioskować mogą jedynie uczelnie lub instytuty badawcze. To około 11 milionów złotych, a być może uda się dołożyć kilka milionów więcej - zadeklarował Andrzej Buła.
Rektor UO, prof. Marek Masnyk, zapowiedział, że właśnie trwają prace nad koncepcją projektu z obszaru medycyny, przy zaangażowaniu specjalistów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu (dawny WCM).

Według wstępnej koncepcji na terenie szpitala (na bazie budynku dawnej pralni, od strony ulicy Górnej) miałoby powstać centrum badawczo-rozwojowe sercowo-naczyniowe.

Poparcie dla tego projektu zadeklarowali prof. n. med. Marian Zembala i dr hab. n. med. Marek Gierlotka ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Pozytywnie ocenił go też minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, który niedawno gościł w Opolu. Obiecał wsparcie w procedowaniu (taki wniosek musi uzyskać akceptację ministerstw i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju).

W tym tygodniu zaplanowano spotkanie zespołów z UO i USK pracujących nad założeniami projektu. Plan jest taki, że do końca lutego wnioskodawca przedstawi wstępną fiszkę projektową, a do końca marca ostateczną. Jeśli zostałaby ona zaakceptowana, to pod koniec roku uniwersytet mógłby złożyć projekt w naborze.

Uczelnia poszukuje też partnera biznesowego do tego projektu. - Jestem dobrej myśli. Są pieniądze i chcieliśmy z nich skorzystać. A to jest ważne i dla rozwoju uczelni, naszego nowego kierunku, czyli medycyny, ale także dla całego regionu - podsumowuje rektor Masnyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska