Nasza Loteria

Wodociągi i Kanalizacja w Opolu kończy realizację projektu

Materiał informacyjny Wodociągi i Kanalizacja w Opolu
Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Sp. z o.o. kończy realizację projekt pn. „Kompleksowa modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu wraz z poprawą gospodarki wodno – ściekowej”.

W 2017 r. Spółka WiK w Opolu rozpoczęła realizacje największego w historii miasta Opola projektu pn.: „Kompleksowa modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu wraz z poprawą gospodarki wodno - ściekowej”. Całkowity koszt realizacji Projektu wynosi 207 888 162, 36 zł, a wartość dofinansowania z Funduszu Spójności UE to 103 659 191, 69 zł. Celem projektu było uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji opolskiej.

Projekt składa się z sześciu zadań inwestycyjnych:

  1. Kompleksowa modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu ( cz. A + cz. B),
  2. Modernizacja wraz z rozbudową sieci kanalizacji sanitarnej,
  3. Dostosowanie możliwości analitycznych laboratorium do potrzeb zmodernizowanej oczyszczalni ścieków,
  4. Modernizacja systemu zaopatrzenia miasta w wodę,
  5. Modernizacja wraz z rozbudową sieci wodociągowej,
  6. Utrzymanie sprawności funkcjonowania sieci kanalizacji sanitarnej oraz wodociągowej.

Przeprowadzone inwestycje przyniosły wymierne korzyści ekologiczne, a także przyczyniły się do podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej aglomeracji opolskiej.

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej naszego miasta, pozwoliła na wyeliminowanie kolejnych obszarów korzystających z nieszczelnych szamb, a to z kolei są zadania niezbędne by skutecznie zwiększyć ochronę zasobów wód podziemnych stanowiących dla Opola źródło wody pitnej.

Zrealizowana modernizacja i rozbudowa sieci wodociągowej znacząco ograniczyła ilość awarii skutkujących przerwami w dostawie wody oraz poprawiła warunki eksploatacji sieci.

Największe zadanie w Projekcie stanowi modernizacja oczyszczalni ścieków, która obecnie jest na ostatnim etapie realizacji. W wyniku przeprowadzonej modernizacji zwiększona została wydajność oczyszczalni, skuteczność oczyszczania ścieków oraz eliminacja uciążliwości zapachowych. Całkowicie przebudowany został węzeł przeróbki osadów, który pozwoli na większą niż dotychczas produkcję biogazu. Biogaz natomiast będzie wykorzystywany do produkcji „zielonej energii” na potrzeby oczyszczania ścieków. Produkcja własnej energii z biogazu oraz zastosowanie nowych energooszczędnych urządzeń wpłynie na redukcję kosztów oczyszczania ścieków.

Cała inwestycja zakończy się jeszcze w tym roku.

*
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska