Wstępne sondażowe wyniki wyborów do europarlamentu. Wygrywa KO przed PiS. Konfederacja trzecia. Czy opolskie będzie miało europosła?

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Tomek ze Strzelec Opolskich głosował po raz pierwszy w życiu. - To dla mnie wielki zaszczyt, ale traktuję to także jako obowiązek - mówi.
Tomek ze Strzelec Opolskich głosował po raz pierwszy w życiu. - To dla mnie wielki zaszczyt, ale traktuję to także jako obowiązek - mówi.
Wg sondażu IPSOS wybory do Parlamentu Europejskiego wygrywa Koalicja Obywatelska zdobywając 38,2 proc. głosów. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość, które poparło 33,9 proc. głosujących Polaków. Z sondażu exit pool wynika, że marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła uzyskał mandat.

Wyniki wyborów do europarlamentu. Jak głosowali Opolanie?

Głosowanie w lokalach w Polsce zakończyło się o godzinie 21.00. Z pierwszych sondażowych wyników wynika, że wybory do europarlamentu wygrywa Koalicja Obywatelska (38,2 proc głosów). Drugie miejsce ma Prawo i Sprawiedliwość (33,9 proc.) a trzecie Konfederacja z wynikiem ponad 11 proc.

W minionej kadencji Opolszczyzna nie miała swojego przedstawiciela w Parlamencie Europejskim. Przed dzisiejszymi wyborami spekulowano, że największe szanse na mandat ma marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła z Platformy Obywatelskiej, który startował z 2. miejsca na liście KO. Na czwartym miejscu znalazła się z kolei Danuta Jazłowiecka, która ma za sobą już dwie kadencje w europarlamencie.

Andrzej Buła zostanie europosłem? Na razie wszystko wskazuje, że tak

Na ostateczne wyniki będziemy musieli jeszcze poczekać. Zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej i słaby wynik Trzeciej Drogi (8,2 proc.) zwiększa jednak szanse na to, że któryś z opolskich polityków (raczej Andrzej Buła) otrzyma mandat. Z sondażu exit poll wynika, że Buła wejdzie do europarlamentu. Pięć lat temu takie szacunki okazały się jednak nieprawdziwe.

Mniejsze szanse na to mają przedstawiciele naszego regionu którzy startowali z listy Prawa i Sprawiedliwości. Z czwartego miejsca o mandat europosła ubiegał się Kamil Bortniczuk a 7. Grzegorz Peczkis. Z sondażu exit pool wynika, że nie uzyskają mandatu.

Frekwencja na Opolszczyźnie była najniższa w Polsce. Na godz. 12 frekwencja w województwie opolskim wyniosła jedynie 9,87 proc. W niektórych lokalach wyborczych, takich jak w Grodzisku pod Strzelcami Opolskimi, do urn wyborczych poszło zaledwie 2,75 proc. uprawnionych do głosowania.

Do 17.00 do urn poszło 23,6 proc. mieszkańców regionu. Najwyższą frekwencję odnotowano w Opolu - 31,87 proc., najniższą w powiecie krapkowickim - 18,53 proc.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska