14 lat temu Opolszczyznę nawiedziła wielka powódź. Mija kolejna rocznica tamtych tragicznych wydarzeń

TK
Powódź 2010 na Opolszczyźnie.
Powódź 2010 na Opolszczyźnie.
Podczas powodzi w maju 2010 roku zalanych zostało 140 miejscowości w województwie opolskim. Najbardziej ucierpiała gmina Cisek, która została później objęta specjalnym rządowym programem finansowania odbudowy infrastruktury. Kolejny taki kataklizm - przynajmniej w teorii - ma już nam nigdy nie zagrozić.

Alarmy przeciwpowodziowe były wszczęte już 17 maja 2010 roku. Niedługo potem wielka woda dotarła do gmin Cisek i Bierawa.

Z koryt wystąpiła nie tylko Odra, ale i inne rzeki, w tym Mała Panew w Zawadzkiem.

18 maja 2010 roku połowa zabudowań wsi Bierawa znalazła się pod wodą pochodzącą z rzeki Bierawki, która w tym miejscu uchodzi do Odry. Odciętych od świata zostało także m.in. osiem miejscowości w gminie Cisek.

19 maja niewielki potok Lineta zalał znaczną część Koźla.

Woda wlała się do miasta z zupełnie innej strony, nie od Odry. Mieszkańcy części Koźla i Kobylic przez kilka lat oskarżali władze miasta o zamknięcie tzw. szandorów, czyli specjalnej tamy. Z jednej strony uratowała ona szpital, z drugiej pozbawiła dobytku setki mieszkańców małych osiedli.

20 maja podtopione zostały m.in. Krapkowice, Rogów Opolski, wspomniane Zawadzkie, Ujazd, Czarnowąsy, Ozimek.

Wieczorem, 20 maja 2010 roku, fala kulminacyjna na Odrze dotarła do stolicy województwa. Miastu pomogły wały, które zostały zmodernizowane po powodzi w 1997 roku.

W pewnym stopniu również nowo wybudowany Polder Buków znajdujący się w powiecie wodzisławskim przyczynił się do złagodzenie fali kulminacyjnej na Odrze w województwie opolskim.

Rzeka przelała się jednak przez wały w kilku miejscach w dzielnicach Półwieś, Groszowice, Metalchem oraz na obwodnicy miejskiej.

W sumie zalanych zostało 140 miejscowości. 2145 osób zostało ewakuowanych. 1057 gospodarstw miało odcięty prąd, zniszczonych zostało pięć mostów.

Szczególnie tragiczna sytuacja była w gminie Cisek, która została uznana za jedną z najbardziej poszkodowanych gmin w Polsce. Cisek przez wiele lat korzystał z rządowych pieniędzy za które odbudowano między innymi drogi, ale także miejscowe przedszkole. Powstał także nowy most na Odrze łączący Cisek z Bierawą.

W styczniu 2020 roku zakończyła się budowa zbiornika Racibórz, który ma spłaszczyć każdą kolejną falę przeciwpowodziową na Odrze. W praktyce jedyną gminą, która wciąż nie ma nowych wałów, jest Bierawa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska