52-metrowy wysięgnik z Protei w Kluczborku najpierw był transportowany drogami Opolszczyzny. Dotarł już do Hiszpanii

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Wszystkie części do ogromnego żurawia zostały przetransportowane i zamontowane w Hiszpanii. Ostatecznie jednak cała konstrukcja trafi na platformę u wybrzeży Niemiec.
Wszystkie części do ogromnego żurawia zostały przetransportowane i zamontowane w Hiszpanii. Ostatecznie jednak cała konstrukcja trafi na platformę u wybrzeży Niemiec. Protea
Ogromny 52-metrowy wysięgnik wyprodukowany w fabryce Protea w Kluczborku dotarł już do Hiszpanii, ale nie jest to ostateczny cel jego podróży. Musi pokonać jeszcze pół Europy.

- Pamiętacie wyjazd naszego wysięgnika do żurawia o długości 52 metrów z fabryki w Kluczborku? Obecnie wszystkie części do tego żurawia zostały przetransportowane i zamontowane w Hiszpanii na stacji - informuje kluczborska firma Protea. - W kolejnym etapie cała konstrukcja trafi do swojego końcowego miejsca pracy u wybrzeży Niemiec. „Żurawik" robi wrażenie, nieprawdaż?

Firma Protea w Kluczborku produkuje suwnice, żurawie i wciągarki do platform wiertniczych. Ciężki sprzęt produkowany w Kluczborku stoi m.in. na Morzu Kaspijskim, i Północnym, a także w Chinach i Wenezueli, Zatoce Meksykańskiej i w Brazylii.

Nowy wysięgnik, który z Opola trafi do Niemiec przez Hiszpanie (sic!), ma 52 metry długości! Dla porównania: jest to wysokość 18-piętrowego wieżowca.

- Wysięgnik jest częścią żurawia, którego zaprojektowaliśmy i wyprodukowaliśmy dla projektu 2GW program - informuje Protea.

Transport kolosalnego wysięgnika z Kluczborka, przez Opole, aż do Gdyni to była bardzo skomplikowana operacja logistyczna.

52-metrowy kolos był transportowany nocą. Obwodnicę Kluczborka na drodze krajowej nr 11 wiozący go tir musiał przejechać na wstecznym biegu!

Protea – wizytówka formy z Kluczborka

Protea to polska firma, która ma biuro w Gdańsku oraz oddział w Kluczborku, gdzie odbywa się projektowanie i produkcja urządzeń. Produkowane w Polsce dźwignice, suwnice i żurawie do podnoszenia ciężkich ładunków trafiają na platformy wiertnicze na całym świecie.

Jak informuje serwis GospodarkaPolska.pl, 52-metrowy żuraw z Protei zostanie zainstalowany na platformie HVAC BorWin5, znajdującej się u wybrzeży Niemiec. Platforma ta jest elementem projektu mającego za zadanie konwertować energię elektryczną produkowaną przez farmy wiatrowe i wprowadzać ją do lądowej sieci energetycznej.

Maszyna będzie służyć do rozładunku materiałów ze statków oraz do bezpiecznego transportu ludzi w specjalnie zaprojektowanym koszu. Ma maksymalny udźwig 35 ton oraz wysięgnik o długości 52 metrów.

Transport 52-metrowego wysięgnika z firmy Protea w Kluczborku.

Z fabryki w Kluczborku wyjechał tir z 52-metrowym wysięgniki...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska