Budowa obwodnicy Olesna. Tak wygląda teraz przebiegająca przez Opolszczyznę droga ekspresowa S11. Zobacz postęp prac

DRIM
Budowa obwodnicy Olesna. Tak wygląda postęp prac.
Budowa obwodnicy Olesna. Tak wygląda postęp prac. GDDKiA Opole
Obecnie na budowie obwodnicy Olesna trwa przerwa zimowa, ale nie oznacza to wcale, że nie są wykonywane żadne prace. Montowane są m.in. bariery energochłonne, prowadzone prace na wiaduktach, budowane kanały technologiczne.

Budowa obwodnicy Olesna. Stan robót

Jak informuje opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, obwodnica Olesna, która jest częścią drogi ekspresowej S11, gotowa jest już w około osiemdziesięciu procentach.

Zakończono między innymi praktycznie wszystkie roboty ziemne, a na trzech czwartych trasy głównej ułożona jest warstwa bitumiczna.

Do użytku oddany został przebiegający nad budowaną trasą wiadukt łączący miejscowości Ciarka i Kolonia Ciarka oraz ten na węźle "Olesno".

Budowa obwodnicy Olesna. Prowadzone prace

Obecnie na budowie trasy trwa przerwa zimowa, ale nie oznacza to wcale, że nie są wykonywane żadne prace.

- Montowane są m.in. bariery energochłonne, prowadzone prace na wiaduktach, budowane kanały technologiczne - mówi Agata Andruszewska z opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Oczywiście wszystkie prace odbywają się z zachowaniem reżimu technologicznego dla panujących teraz warunków atmosferycznych.

Zakończenie prac i udostępnienie obwodnicy Olesna kierowcom ma nastąpić w trzecim kwartale 2023 roku. To druga w historii Opolszczyzny tak duża inwestycja drogowa. Jej koszt to ponad 700 mln złotych. Największą był opolski odcinek autostrady A4.

Budowa obwodnicy Olesna. Trasa częścią drogi ekspresowej S11

Obwodnica Olesna to strategiczna inwestycja dla województwa opolskiego, prowadzona w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych.

- 25-kilometrowy odcinek będzie bowiem częścią drogi ekspresowej S11, która połączy Pomorze Środkowe przez Wielkopolskę i Opolszczyznę z aglomeracją śląską - informuje GDDKiA w Opolu.

Budowa obwodnicy Olesna. W planach kolejny odcinek

Na etapie przygotowania są już kolejne etapy budowy drogi ekspresowej S11. Chodzi m.in. p odcinek od Kępna do granicy województw wielkopolskiego i opolskiego.

- Mamy już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, projektant przeanalizował wcześniej cztery warianty przebiegu trasy głównej, z których ostatecznie wybrany został wariant o długości 45,8 km. Pod koniec listopada 2022 roku decyzja ta po wniesionych odwołaniach stała się ostateczna - informuje Agata Andruszewska.

Zaplanowana na tym odcinku inwestycja przewiduje budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku.

Jej początkowy fragment zlokalizowany będzie na terenie woj. wielkopolskiego (na długości ok. 12 km), łącząc się z oddaną do ruchu 16 sierpnia 2021 r. obwodnicą Kępna.

Kolejna, niemal 3-kilometrowa część trasy, zlokalizowana będzie na terenie woj. łódzkiego. 31 km drogi przebiegać będzie na terenie woj. opolskiego, przez gminy:

  • Byczyna,
  • Kluczbork,
  • Lasowice Wielkie.

Koniec tego odcinka połączy się z realizowaną obecnie obwodnicą Olesna.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska