Już 9 czerwca wybory do Europarlamentu. Z Opolszczyzny startuje 13 kandydatów. Poznaj ich wszystkich

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Od lewej: Kamil Bortniczuk, Andrzej Buła, Danuta Jazłowiecka
Od lewej: Kamil Bortniczuk, Andrzej Buła, Danuta Jazłowiecka Kolaż MD
Już w najbliższą niedzielę (9 czerwca) pójdziemy po raz kolejny do lokali wyborczych. Tym razem głosujemy na kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Z województwa opolskiego kandyduje 13 osób. Są oni na wspólnych listach z kandydatami z Dolnego Śląska. Poznajcie wszystkich opolskich kandydatów na europosłów.

Opolskie i Dolny Śląsk w jednym okręgu wyborczym do Europarlamentu

Opolszczyzna w wyborach do Parlamentu Europejskiego stanowi jeden okręg nr 12 razem z województwem dolnośląskim. Wybieramy razem 4 europarlamentarzystów kolejnej kadencji.

W tym wspólnym okręgu zarejestrowało się 7 komitetów wyborczych. Każdy przedstawił listę 10 kandydatów, bo tylko tyle dopuszcza prawo. Na łączną liczbę 70 kandydatów tylko 13 osób to mieszkańcy Opolszczyzny, co daleko odbiega od proporcji ludnościowych, bowiem dolnośląskie liczy niecałe 3 miliony mieszkańców i jest trzy razy liczniejsze od opolskiego. Część kandydatów mieszka jednak poza okręgiem i została centralnie dopisana przez komitety.

Na liście nr 1 (komitet koalicyjny Trzecia Droga - Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL) na miejscu 4 znalazł się Marcin Oszańca, z zawodu urzędnik samorządowy, mieszkaniec Skarbiszowic w gminie Tułowice i lider PSL na Opolszczyźnie. Z miejsca 8 startuje Edyta Pawłowska, dyrektor szkoły w Pokoju, mieszkająca w Domaradzu , bezpartyjna. Na miejscu 9 znalazł się Piotr Fitowski z Białej Nyskiej, z zawodu inżynier automatyk.

Listę nr 2 zarejestrował KWW Konfederacja Wolność i Niepodległość. Tu na miejscu 5 znajduje się Aleksandra Kiepura, przedsiębiorca z Nysy, bezpartyjna. Na miejscu 8 jest Ryszard Skawiński, przedsiębiorca z Opola, były kandydat w wyborach prezydenta Opola. On także nie jest członkiem żadnej partii politycznej.

Lista nr 3 to Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie. Na tej liście miejsce 8 zajmuje nauczyciel wykształcenia zawodowego, mieszkaniec Pisarzowic pod Brzegiem - Krzysztof Kasperek. Natomiast na miejscu 9 znalazła się Alicja Drobisz, także nauczyciel wykształcenia zawodowego z Opola. Oboje nie należą do partii politycznych.

Listę nr 4 zarejestrował komitet o znaczącej nazwie Polexit. Na tej liście nie znalazł się nikt z Opolszczyzny.

Lista nr 5 to Koalicja Obywatelska. Tu „dwójką” jest Andrzej Buła, z zawodu nauczyciel, mieszkaniec Kluczborka i marszałek Opolszczyzny. Na miejscu czwartym kandyduje Danuta Jazłowiecka, inżynier budownictwa z Opola i członek PO, jedyny wcześniejszy europarlamentarzysta w tym gronie. Na miejscu 9 znalazła się natomiast Urszula Osipińska, pracownik biurowy z Jasienicy Dolnej bezpartyjna. Urszula Osipińska jest obecnie radną gminy Łambinowice.

Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica to lista nr 6. Tu na miejscu 5 kandyduje Paweł Kampa z Tarnowa Opolskiego, z zawodu politolog, członek partii Nowa Lewica. Od dwóch miesięcy pełni on stanowisko zastępcy dyrektora w Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa w Opolu.

Na liście PiS (nr 7) czwarte miejsce przypadło Kamilowi Bortniczukowi z Głuchołaz, z zawodu prawnikowi, członkowi PiS. Kamil Bortniczuk jest posłem, był ministrem sportu. Na miejscu 7 do PE kandyduje Grzegorz Peczkis, nauczyciel akademicki z Kędzierzyna Koźla, były senator (w kadencji 2015-2019, obecnie radny wojewódzki. Na miejscu 10 kandyduje Iwona Porowska, menadżer z Opola, członek PiS. Iwona Porowska jest radną wojewódzką z listy PiS.

Dotychczas z Opolszczyzny do Parlamentu Europejskiego dostały się trzy osoby:

  • Stanisław Jałowiecki (2004-2009 z listy Platformy Obywatelskiej),
  • Danuta Jazłowiecka (kadencja 2009-2014, lista PO),
  • Sławomir Kłosowski (kadencja 2014-2019, PiS).
od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska