Niemiecki historyk: - Olesno nie mogło być założone przez Henryka Brodatego

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Makieta z Oleskiego Muzeum Regionalnego: tak wyglądało dawne Olesno:_po prawej stronie widać nieistniejącą już bramę miejską, po lewej stronie stojący do dzisiaj kościół św. Michała.
Makieta z Oleskiego Muzeum Regionalnego: tak wyglądało dawne Olesno:_po prawej stronie widać nieistniejącą już bramę miejską, po lewej stronie stojący do dzisiaj kościół św. Michała. Mirosław Dragon
Werner Neugebauer już w 1932 roku na łamach „Heimatkalender des Kreises Rosenberg O/S” krytycznie zweryfikował początki naszego miasta, opierając się na dokumentach źródłowych.

„Najstarsza historia miasta Olesna” (niem. „Die älteste Stadtgeschichte von Rosenberg”) - tak zatytułowany jest esej historyczny Wernera Neugebauera, opublikowany w roczniku oleskim w 1932 roku, czyli w czasach, kiedy Olesno było niemieckim Rosenbergiem.

Chociaż Neugebauer ma wyraźnie nacjonalistyczne poglądy (na wstępie krytykuje dyktat mocarstw i powstańców śląskich, który doprowadził do podziału Śląska i oderwania części od Niemiec), nie zaprzecza, że na początku dziejów Olesno było częścią księstwa opolskich Piastów, a od 1327 do 1741 roku była częścią składową korony czeskiej i tym samym habsburskiej Austrii.

W 1742 roku ziemia oleska stała się częścią Prus, a tym samym Rzeszy niemieckiej. Taki był stan w chwili pisania eseju przez Wernera Neugebauera, w 1945 roku Olesno wróciło do Polski.

W chwili kiedy niemiecki historyk pisał swój esej, w całości istniało jeszcze archiwum miejskie w wieży oleskiego ratusza, które spłonęło w styczniu 1945 roku po zdobyciu miasta przez Armię Czerwoną.

W 1932 r., kiedy ukazał się artykuł Wernera Neugebauer a, archiwum jeszcze było w całości, mimo to historyk podkreśla, że materiał źródłowy historii Olesna sprzed 1327 roku jest bardzo skąpy.

- W najstarszej historii miasta dysponujemy tylko nielicznymi dokumentami, niekiedy trzeba wyciągać wnioski z samego tylko wzmiankowania nazwy Olesno - podkreśla Werner Neugebauer.

Niemiecki historyk przyznaje, że historia Olesna opiera się na kronice Józefa Lompy.

Kronika Lompy pt. „Beschreibung der Stadt Rosenberg” („Opis miasta Olesna”) ukazał się w 1832 roku, czyli dokładnie sto lat przed esejem Neugebauera.

To właśnie Józef Lompa w swojej kronice napisał, że książę Henryk Brodaty zbudował w roku 1208 w Oleśnie zamek myśliwski.

Opierając się na tej dacie, oleski burmistrz Sylwester Lewicki w roku 2008 zorganizował huczne obchody 800-lecia Olesna.

Tymczasem Werner Neugebauer tę datę uważa za zupełnie niewiarygodną.
- Często spotykaną informację o założeniu Olesna w roku 1208 należy zdecydowanie odrzucić - twierdzi Werner Neugebauer.

Historyk dodaje, że Lompa opierał się na jakiejś starej polskiej kronice z archiwum miejskiego, której w 1932 r. już nie było.

Według tej kroniki Henryk Brodaty miał zbudować zamek myśliwski, koło którego rozbudowało się miasto z dwoma bramami (północną i południową), umocnione murami miejskimi, które miały chronić przed Tatarami.

- Rządzący księstwem opolskim Mieszko I Plątonogi nigdy nie zgodziłby się na zbudowanie umocnionego grodu i miasta przez obcego władcę - twierdzi Werner Neugebauer.

Tym bardziej, że Olesno w dokumencie celnym z 1226 roku (ta data była przez wiele lat uznawana za początek miasta) wymienione było jako jeden z ważnych osad handlowych na szlaku z Czech na Kujawy.

Werner Neugebauer twierdzi, że Olesno zostało założone i urządzone na prawie niemieckim najprawdopodobniej około roku 1220.

Przy pisaniu tego artykułu korzystałem z „Najstarszej historii miasta Olesna” autorstwa Wernera Neugebauera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska