Obwodnica Olesna. Zobacz postęp budowy. Gdzie staną ekrany akustyczne, gdzie będą ronda i wykopy? [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Budowa obwodnicy Olesna
Budowa obwodnicy Olesna GDDKiA Opole
25-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 ma być oddany do użytku na koniec listopada 2022 roku. Widać już zarys wielkiego ronda na węźle Olesno. Sprawdziliśmy, gdzie będą ronda i ekrany akustyczne.

Od początku roku trwają intensywne prace przy budowie obwodnicy Olesna. Objazd Olesna to 25-kilometrowy odcinek dwupasmowej drogi ekspresowej S11. Jest to druga w historii Opolszczyzny tak duża inwestycja drogowa. Największą była opolska nitka autostrady A4.

Przed rozpoczęciem budowy wycięto najpierw 133 hektary lasu, ponieważ drogę ekspresową poprowadzono w kompleksie leśnym. Teraz wykonywane są prace ziemne. Ruszyła też budowa mostów.

Na 25-kilometrowym odcinku obwodnicy Olesna będą aż 24 mosty, 4 ronda i 900 metrów ekranów akustycznych, które mają wygłuszyć hałas przejeżdżających drogą S11 samochodów.

Korytarz drogowy obwodnicy prowadzi m.in. obok ośrodka wypoczynkowego Anpol w Starym Oleśnie, tuż obok stacji PKP Stare Olesno, obok leśnego uroczyska Siedem Źródeł i tuż za ostatnimi domami przy ul. Gorzowskiej w Oleśnie.

W Oleśnie hałas ruchu drogowego na S11 ograniczyć mają nie tylko ekrany akustyczne, ale także poprowadzenie jezdni w głębokim wykopie (pod drogą wojewódzką nr 487, prowadzącą w kierunku Praszki i dalej Łodzi).

Budowa obwodnicy Olesna - mapa
Budowa obwodnicy Olesna - mapa GDDKiA Opole

- W ramach tej inwestycji wykonane zostaną ekrany akustyczne w kilku lokalizacjach, gdzie trasa S11 zbliża się do istniejących zabudowań - informuje Agata Andruszewska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu.

Gdzie będą ekrany akustyczne przy obwodnicy Olesna:

 • Kolonia Ciarka – wysokość 4 metry
 • Stare Olesno – wysokość 2,5 m (droga S11 będzie tam przebiegać na wysokim nasypie)
 • węzeł Olesno – wysokość 2 m i 2,5 m (droga S11 będzie tam przebiegać w głębokim wykopie, ekrany będą też przy drogacg zjazdowych z S11 do rond, budowanych na skrzyżowaniach z drogą wojewódzką nr 487);
 • Olesno, ul. Częstochowska, przy zabudowaniach obok DW 494 – wysokość 2,5 m (droga S11 będzie tam przebiegać na wysokim nasypie);
 • Łomnica – wysokość 3 m (droga S11 będzie tam przebiegać na wysokim nasypie).

Obwodnica Olesna będzie bezkolizyjnie krzyżować się z istniejącymi drogami, czyli przebiegać będzie nad nimi na nasypach lub pod nimi w wykopach.

- Największy zakres prac związanych z wykopami prowadzony jest na odcinkach prowadzonych w kompleksach leśnych, co umożliwia m.in. przeprowadzenie drogi wojewódzkiej nr 487 na węźle Olesno na zbliżonym poziomie do obecnie istniejącej - wyjaśnia Agata Andruszewska.

Początek obwodnicy Olesna zlokalizowany będzie na istniejącej drodze krajowej nr 11 w pobliżu Kolonii Ciarka jako tymczasowe rondo łączące istniejącą DK11 z S11.

Koniec 25-kilometrowej obwodnicy będzie na granicy województw opolskiego i śląskiego, za Łomnicą.

Obwodnica Olesna będzie dwujezdniowa, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Docelowo łączyć się będzie z sąsiednimi odcinkami S11.

Cała droga ekspresowa S11 będzie mieć 550 kilometrów długości. Połączy województwo zachodniopomorskie z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym.

Budowa obwodnicy Olesna w sumie kosztować będzie 731 milionów złotych.

Wykonawcą drogi S11 na tym odcinku będzie konsorcjum firm Mirbud oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia.

Fiasko przy pierwszej próbie budowy obwodnicy Olesna

Budowa obwodnicy Olesna zakończy kilkunastoletnią drogową sagę związaną z tą drogą. Ten odcinek S11 miał być gotowy już do 2010 roku, ale inwestycję zablokował burmistrz Sylwester Lewicki oraz komitety protestacyjne, złożone z osób, które mieszkały w pobliżu planowanej drogi ekspresowej. Wówczas planowana była budowa wersji południowej obwodnicy.

Ostatecznie jednak budowana jest teraz wersja północna obwodnicy Olesna.

Mapa obwodnicy Olesna

Zobacz na wizualizacji, jaki będzie przebieg obwodnicy Olesna

Jak będzie wyglądać obwodnica Olesna - dokładny opis trasy

 • Obwodnica Olesna w ciągu drogi krajowej nr 11 (S11) zostanie zlokalizowana w korytarzu terenowym według północnego wariantu jej przebiegu (wariant nr 2), uznanym według wielokryterialnej analizy porównawczej i Raportu o oddziaływaniu na środowisko za wariant najbardziej optymalny.
 • Początek jej przebiegu znajduje się na istniejącej drodze krajowej nr 11 w pobliżu m. Kolonia Ciarka, którą nowy ślad drogi omija od strony południowej.
 • Około km 2+200 zmienia swój przebieg, kierując się na wschód i przekracza istniejącą DK 11, rzekę Stobrawę oraz dwutorową linię kolejową nr 143 relacji Kalety – Wrocław Mikołajów, wzdłuż której biegnie przez ok. 2,5 km.
 • Obwodnica omija m. Stare Olesno i Wojciechów od północnej strony. Następnie zmienia swój przebieg, by w km ok. 9+980 przeciąć drogę wojewódzką DW nr 487 relacji Olesno – Byczyna (ul. Gorzowska).
 • Na skrzyżowaniu tych dróg zaplanowany jest węzeł drogowy typu WB, z włączeniem łącznic do DW 487 w postaci rond.
 • Do węzła poprzez północne rondo zostanie również włączona droga powiatowa DP nr 1934 O relacji Olesno – Radłów.
 • Biegnąc dalej w terenach leśnych, obwodnica omija od północnej strony teren strefy ekonomicznej.
 • Następnie zmienia swój przebieg w kierunku południowym i wkracza na teren pól uprawnych w sąsiedztwie m. Świercze i Kolonia Świercze.
 • W km ok. 14+383 przecina drogę wojewódzką DW nr 494 relacji Bierdzany – Olesno – Częstochowa (ul. Częstochowska). Skrzyżowanie tych dróg planuje się jako przejazd drogowy.
 • W dalszej kolejności obwodnica przebiega przez teren leśny, by po przecięciu drogi powiatowej DP nr 1945 O po północnej stronie m. Sowczyce wkroczyć na tereny pól uprawnych.
 • W km ok. 20+500 przecina linię kolejową nr 143 i zbliża się w najmniej newralgicznym miejscu do zabudowań w m. Łomnica. Dalej przecina rzekę Łomnicę i biegnie w kierunku południowo-wschodnim, by w km ok. 23+613 przeciąć istniejącą DK 11 w postaci przejazdu dołem.
 • Obwodnica kończy się na granicy woj. opolskiego i śląskiego, dowiązując się do istniejącej DK 11 poprzez łącznik tymczasowy długości ok. 250 m.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie