Oddali hołd majorowi "Zaporze". Cichociemnego i dowódcę AK-WiN aresztowano w kamienicy w Nysie. Za tydzień 75. rocznica jego śmierci

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
1 marca w Nysie. Mieszkańcy uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca w Nysie. Mieszkańcy uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Marcin Żukowski
Uroczystość 1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nysie. Uczestnicy oddali hołd majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu "Zaporze".

W tym roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony w sposób szczególny. W wielu miejscowościach także Opolszczyzny przygotowano liczne inicjatywy ku czci uczestników powojennego Powstania Antykomunistycznego. Również w Nysie 1 marca odbyła się uroczystość przygotowana przez lokalny samorząd.

Uczestnicy uroczystości zgromadzili się o godz. 12.00 przy tablicy poświęconej mjr. Hieronimowi Dekutowskiemu ps. "Zapora", który był cichociemnym i dowódcą AK-WiN na Lubelszczyźnie.

Major "Zapora" został aresztowany w 1947 roku w Nysie w kamienicy przy ul. Dąbrowskiego, podczas próby przedostania się na Zachód. Nie wiedział, że w konspiracyjnym lokalu kontaktowym funkcjonariusze UB założyli tzw. "kocioł". Po brutalnym śledztwie, major "Zapora" został zamordowany 7 marca 1949 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. W chwili śmierci miał niespełna 31 lat. Świadkowie ostatnich chwil jego życia twierdzili, że wyglądał wówczas jak starzec. Miał siwe włosy, wybite zęby, połamane kości, pozrywane paznokcie. Jego ostatnie słowa brzmiały: „Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła!”. Jego szczątki odnaleziono w 2012 roku na tzw. "Łączce". Został pochowany w mauzoleum w kwaterze "Ł" na Powązkach Wojskowych.

Po złożeniu zniczy przy pamiątkowej tablicy, uczestnicy przemaszerowali na skwer przed urzędem miejskim, gdzie znajduje się pomnik "Patriotom Polskim". Tam nastąpiło odśpiewanie hymnu i złożenie kwiatów. Występ artystyczny zapewniły uczennice jednej z nyskich szkół. W wydarzeniu uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych, szkół i przedszkoli.

W Nysie jest jeszcze inne miejsce przypominające o jednym z żołnierzy polskich represjonowanych przez reżym stalinowski. To ławeczka i tablica poświęcone Jerzemu Kozarzewskiemu ps. „Konrad“, oficerowi oświatowemu w Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ, który po wojnie został skazany na podwójną karę śmierci, zamienioną później na 10 lat pozbawienia wolności. Po wyjściu z więzienia wiele lat swojego życia spędził w Nysie. Upamiętnienie znajduje się przy urzędzie miejskim.

Tablica poświęcona majorowi "Zaporze" znajduje się na murze kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 6 w Nysie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska